Foto/ Shtëpi kukullash por e gjitha e kuqe, ky hotel i Indisë është ndër më të bukurit në botë

26/07/2023 12:21

Jaipur i Indisë njihet si “qyteti rozë” për ndërtesat e tij pastel. 

Për një gjë, nuk është rozë. Gjithashtu nuk është zbukuruar me modelet me lule apo gjeometrike për të cilat njihet Jaipur.

Struktura ka mure në një nuancë të kuqe të ndezur të huazuar nga kardinalët katolikë romakë, shegë të frymëzuara nga pikturat e Botticelli dhe palma, një simbol i statusit romak.

Vila dikur ishte një rezidencë e familjes mbretërore të Kanota dhe u shndërrua në një hotel butik nga sipërmarrësja italiane Barbara Miolini dhe stilistja holandeze Marie Anne Oudejans.

Miolini u rrit në Zvicër, erdhi në Jaipur në 2005 për pushime dhe përfundoi duke qëndruar përgjithmonë. Ajo i kaloi vitet e para të karrierës së saj në fshatrat veneciane, e ndikuar nga referencat historike dhe arkitekturore të një prej arkitektëve më të mëdhenj italianë të shekullit të 16-të, Andrea Palladio.

Palladio ishte i njohur për kombinimin e elementeve të Rilindjes dhe praktikave bashkëkohore franceze, duke krijuar një stil krejtësisht unik të njohur si Anglo-Palladianizëm.

Miolini dëshironte të krijonte diçka të ngjashme, duke përzier stilet indo-mughal dhe italiane rokoko për të krijuar diçka unike.

“Oborri i Jaipur ka qenë qendra e prodhimit të luksit indian për gati 300 vjet, ndërsa Venecia ishte kryeqyteti i luksit evropian për shekuj”, thotë Miolini. “Ka një sofistikim dhe prezencë të jashtëzakonshme të historisë në estetikën e të dy qyteteve dhe kur bisedojnë, ata flasin bukur së bashku.”

Ndërtesa që u bë Villa Palladio ka një histori të shkurtër por fantastike. Ajo u ndërtua nga fisniku Kanota Abhay Singh në vitin 1960 në një stil të trashëgimisë Rajasthani.

Miolini thotë se struktura ishte në gjendje të mirë dhe ishte kujdesur mirë. “Ky vend kishte një ndjenjë nostalgjie italiane për mënyrën sesi dikush do të haste shtëpi dhe kështjella të braktisura në rrugë dikur historike. Doja të mbaja në minimum ndërhyrjet strukturore.”

Puna e palodhur dhe vëmendja ndaj detajeve u shpërblyen në një vend që ndonjëherë mund të mos jetë mikpritës për dizajne të reja.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel