Foto/ Princesha Charlotte dhe Princi George tërheqin vëmendjen në finalen e Wimbledon

17/07/2023 22:53

Princi George dhe Princesha Charlotte, dy fëmijët më të mëdhenj të Princit të Britanisë dhe Princeshës së Uellsit, u ulën në vendet e tyre në Royal Box për të parë finalen e Wimbledon për meshkuj të dielën.

Ata janë të dytët dhe të tretët në radhën e fronit, ndërsa iu bashkuan prindërve të tyre teksa duartrokitën 20-vjeçarin Carlos Alcaraz, i cili mundi numrin 2 të botës, Novak Djokovic për të fituar titullin e tij të parë në Wimbledon.

Charlotte, 8 vjeçe, kishte veshur një fustan blu me lule për paraqitjen e saj të parë në turneun prestigjioz të tenisit, ndërsa 10-vjeçari George kishte veshur një kostum blu dhe kravatë me vija. Ata u ulën pranë prindërve të tyre, Princit William dhe Catherine, Princeshës së Uellsit.

Spanjolli i ri triumfoi ndaj Gjokoviçit, 36 vjeç, në një finale emocionuese me pesë sete.

Alcaraz u bë kampioni i tretë më i ri i Wimbledon në Epokën e Hapur, duke shtuar një titull të dytë të madh në rezymenë e tij pasi fitoi US Open në shtator.

Princi dhe Princesha e Uellsit e uruan Alcarazin për fitoren e tij.

“Një ditë për t’u mbajtur mend,” tha Kensington Palace në një deklaratë në Twitter. “Urime kampionit të ri të #Wimbledon për meshkuj @carlosalcaraz. Dhe një falënderim masiv për të gjithë ata që e bëjnë @Wimbledon kaq të veçantë – deri vitin e ardhshëm!”

Mbreti Felipe i Spanjës ishte gjithashtu i ftuar në Royal Box të dielën, raportoi BBC.

Ndër spektatorët e tjerë të famshëm gjatë fundjavës ishin Brad Pitt, Daniel Craig, Rachel Weisz, Ariana Grande dhe Tom Hiddleston.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel