Rusia dëbon nëntë diplomatë të Finlandës në shenjë hakmarrjeje

06/07/2023 19:27

Ministria e Jashtme e Rusisë njoftoi të enjten dëbimin e nëntë diplomatëve finlandezë dhe mbylljen e konsullatës së Finlandës në Shën Petersburg si hakmarrje ndaj Finlandës që dëboi nëntë diplomatë rusë muajin e kaluar.

Ministria tha në një deklaratë të gjatë se ajo thirri ambasadorin e Finlandës në Rusi, Antti Helanterä, të enjten dhe përcolli “notën e saj të protestës së fortë në lidhje me politikën konfrontuese anti-ruse të ndjekur nga autoritetet finlandeze”.

Deklarata gjithashtu vuri në dukje se “parametrat e anëtarësimit të Finlandës në NATO krijojnë një kërcënim” për sigurinë e Rusisë dhe “inkurajimi i regjimit të Kievit për të shkuar në luftë dhe armatosja e tij me armë perëndimore tregon qartë veprime armiqësore kundër vendit tonë”.

Deklarata përfundoi duke thënë se “kjo linjë e autoriteteve finlandeze nuk mund të mbetet pa përgjigje”.

Ata bënë të ditur se nëntë diplomatët finlandezë do të dëboheshin nga Rusia dhe leja e funksionimit të konsullatës finlandeze në Shën Petersburg, qyteti i dytë më i madh i vendit, do të revokohet duke filluar nga 1 tetori.

Finlanda, e cila ndan një kufi të gjatë me Rusinë, u bashkua me NATO-n në prill si anëtari i 31-të i aleancës ushtarake.

Politikani veteran i Finlandës dhe më pas ministri i jashtëm, Pekka Haavisto, njoftoi në maj se Rusia ka ngrirë llogaritë bankare të përfaqësive diplomatike të Finlandës në Moskë dhe Shën Petersburg, duke ndërprerë rrjedhën e parave dhe duke detyruar misionet e vendit nordik të përdorin pagesa me para në dorë.

Në qershor, Finlanda dëboi nëntë diplomatë rusë, të dyshuar se punonin në operacionet e inteligjencës në ambasadën ruse në Helsinki.

Presidenti finlandez Sauli Niinistö shkroi në Tëitter se ai e konsideroi veprimin e Moskës të enjten si një përgjigje “të ashpër dhe asimetrike” ndaj vendimit të Helsinkit për të dëbuar diplomatët rusë.

Niinistö tha se qeveria finlandeze po shqyrtonte kundërmasa, duke përfshirë një mbyllje të mundshme të konsullatës së Rusisë në qytetin port perëndimor të Finlandës, Turku.

Top Channel