Zelensky: Putin po përpiqet të konsolidojë pushtetin pas kryengritjes së Wagnerit

05/07/2023 15:26

Teksa presidenti rus Vladimir Putin përpiqet të marrë veten pas kryengritjes surprizë të Wagnerit të muajin e kaluar, ai po përpiqet të “konsolidojë klasën sociale rreth tij”-  tha lideri ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë ekskluzive për CNN.

“Ai do të bëjë gjithçka për të thyer dhe anuluar famën e Wagneritëve dhe gjithçka që ata bënin. Ai do të distancohet nga e gjithë kjo dhe do të komunikojë gjerësisht për të bashkuar shoqërinë”- tha Zelensky.

Udhëheqësi ukrainas shtoi se Putini kishte qenë dukshëm jashtë syve të publikut që kur një marrëveshje e fshehtë e Kremlinit i dha fund rebelimit të shkurtër, kaotik të grupit mercenar.

“Pas gjithë këtyre ngjarjeve, ku shkoi Putini? Ai rrallë del jashtë në rrugë. Ne e shohim në zyrat e tij, por nuk e shohim kurrë jashtë dhe rreth e rrotull”- tha Zelensky.

Disa analistë pajtohen se Putini ka të ngjarë të punojë prapa skenave për të qetësuar çdo ujë të trazuar në Kremlin dhe për të siguruar pozicionin e tij.

Ai do të bëjë gjithçka për të konsoliduar pushtetin e tij. Ai do të kryejë spastrimet e nevojshme ose do të riorganizojë disa njerëz. Ai thjesht nuk do ta lërë atë“- tha Alexander Korolev, një pedagog i lartë në politikë dhe marrëdhënie ndërkombëtare në Universitetin e Uellsit të Ri Jugor në Australia.

Zelensky shtoi se lëvizjet e Putinit mund të mos jenë “shumë të dukshme për vëzhguesit e jashtëm, por ai do të bëjë gjithçka, siç do të bënte çdo lider autoritar, për t’u siguruar që kontrolli i tij mbi pushtetin të jetë i fortë, veçanërisht tani kur ka luftë”.

Top Channel