Të shtëna me armë zjarri në Filadelfia! 4 të vrarë dhe dy fëmijë të plagosur, 2 dhe 13 vjeç

04/07/2023 11:31

Katër persona u vranë dhe dy u plagosën gjatë disa të shtënave në orët e vona të të hënës në Filadelfia.

Komisionerja e Policisë së Filadelfias Danielle Outlaw, përmes një konference për shtyp mbi incidentin, raportoi se autori i dyshuar i vrasjes është arrestuar. Ekzekutori, një burrë rreth 40-vjeç, nuk duket të ketë ndonjë lidhje me viktimat, tha Outlaw, duke shtuar se ai kishte një jelek antiplumb dhe një skaner policie.

Një person i dytë gjithashtu u mor në paraburgim për të shtënat, tha komisionerja. Nuk dihet nëse ky person ishte i lidhur me sulmuesin, por policia dyshon se ai u kundërpërgjigj me zjarr në drejtim të qëlluesit.

Në vendngjarje u gjetën tre armë, duke përfshirë një pushkë dhe një pistoletë që i përkisnin të dyshuarit. Mosha e tre të vdekurve, të gjithë meshkuj, varionin nga 20 deri në 59 vjeç. Ndërsa viktima e katërt besohet të jetë nga mosha 16 deri në 21 vjeç. Të plagosurit janë dy fëmijë dy dhe 13 vjeç, të cilët ndodhen në gjendje të qëndrueshme, tha Outlaw.

Detajet e masakrës në prag të katër korrikut ishin të paqarta. Të shtënat u raportuan në seksionin Kingsessing të Filadelfisë jugperëndimore, më pak se një milje nga lumi Schuykill që rrjedh nëpër qytetin më të populluar të Pensilvanisë.

Pamjet video të WPVI nga skena e të shtënave treguan disa makina të skuadrës së policisë të parkuara pranë një kryqëzimi, dritat që ndezin në errësirë, me pjesë të rrugës të rrethuara me shirit të verdhë dhe të kuq të skenës së krimit. Të shtënat erdhën një ditë pasi dy persona u qëlluan për vdekje dhe 28 të tjerë u plagosën, rreth gjysma e tyre fëmijë, nga të shtënat me armë zjarri në një festë në një lagje në Baltimore, Maryland. Policia tha se ishte ende në kërkim të disa të dyshuarve për atë të shtëna.

Top Channel