Pjesë e ushtrisë së Bjellorusisë? Lukashenko: Luftëtarët e Wagner janë të mirë për vendin tonë

01/07/2023 16:25

Kryeministri bjellorus deklaroi se luftëtarët e grupit Wagner janë të mirë për ushtrinë e vendit të tij, duke shtuar se ata nuk janë një kërcënim.

Alexander Lukashenko, një nga aleatët më të vendosur të Kremlinit, i përshkroi luftëtarët e grupit mercenar si njerëzit më të përgatitur dhe shtoi se kishin luftuar në të gjithë botën.

“Nëse do të ishte e mundur të ftoheshin luftëtarët Wagner këtu me shpenzimet e tyre, kjo do të ishte mirë për ushtrinë tonë. Këta janë njerëzit më të përgatitur. Thonë: “Janë të burgosur”. Dëgjo, të gjithë ushtarakët që ishin aty, të dënuarit, tashmë kanë vdekur, për fat të keq. Dhe një nuancë tjetër që vendet perëndimore nuk duan ta shpjegojnë: të dënuarit u liruan. nga paraburgimi në Rusi vetëm për vijën e parë ruse”, tha ai gjatë një organizimi për itën e Pavarësisë së Bjellorusisë.

Bjellorusia u përdor si pikënisje për trupat ruse që pushtuan Ukrainën vitin e kaluar. Lukashenko ndihmoi në ndërmjetësimin e marrëveshjes midis Moskës dhe shefit të Wagner, Yevgeny Prigozhin, e cila solli përfundimin e kryengritjes së armatosur të ish-aleatit të Putinit fundjavën e kaluar.

Ndërsa detajet e sakta të marrëveshjes janë të paqarta, kryeministri konfirmoi në fillim të kësaj jave se Prigozhin ishte në Bjellorusi.

Top Channel