“Do bëhet më autoritar dhe më brutal në të njëjtën kohë”, çfarë do të ndodhë me Putin?

26/06/2023 09:24

Në një 24 orarsh befasues, Vladimir Putin u përball me sfidën më të madhe ndaj autoritetit të tij që nga ardhja në pushtet më shumë se dy dekada më parë.

Ndërsa rreziku i menjëhershëm duket i përmbajtur, ekspertët rusë thonë se Putini nuk duket më i fortë.

Urrejtja e përhapur e Putinit për tradhtinë u shfaq në fjalimin e tij të ashpër në televizionin kombëtar të shtunën në mëngjes, ku ai akuzoi liderin e Wagner, Yevgeny Prigozhin për një “thikë pas shpine” dhe tradhti.

Presidenti i Rusisë nuk është parë më në publik që atëherë dhe asnjë fjalim i ri presidencial nuk ishte planifikuar në të ardhmen e afërt. Në një intervistë të regjistruar paraprakisht në televizionin shtetëror të dielën – që dukej se ishte kryer para rebelimit – Putin tha se ishte i sigurt në përparimin e luftës në Ukrainë.

Masat e sigurisë kundër terrorizmit janë ende në fuqi në Moskë, por është e paqartë nëse presidenti Putin ndodhet në kryeqytetin rus për momentin.

Disa parashikojnë se Putin do të sulmojë në një farë mënyre, qoftë ushtarakisht ndaj Ukrainës, ose ndaj atyre brenda Rusisë që nuk kanë qenë përkrahës.

Eurodeputeti polak Radek Sikorski i tha BBC-së se lideri rus “ndoshta do të spastronte ata që ai i shihte si të lëkundur”, që do të thotë se regjimi i tij do të bëhet “më autoritar dhe më brutal në të njëjtën kohë”.

Grupi Wagner ka ofruar disa nga trupat më të suksesshme shokuese që luftojnë në Ukrainë, edhe pse shumë nga luftëtarët e tij janë tërhequr nga burgjet, të joshur me premtimin e lirisë për shërbimin e vijës së parë. Ata ishin shumë të përfshirë në pushtimin e qytetit të Bakhmutit nga Rusia, për shembull.

Rusia pretendon se rebelimi nuk ka pasur asnjë ndikim në fushatën e saj në Ukrainë deri më tani.

Megjithatë, forcat ruse pa dyshim do të kenë dëgjuar se çfarë po ndodh dhe lajmet mund të jenë demoralizuese. Disa sugjerojnë se mund të ketë luftime ndërmjet njësive rivale në ditët në vijim, në varësi të llojit të pasgoditjeve që do të ketë përsëri në Rusi pas ngjarjeve të së shtunës.

Në Ukrainë, përveç shqetësimit për rreziqet që Rusia mund të përshkallëzojë përfshirjen e saj, udhëheqësit ushtarakë do të kërkojnë mundësi nga paqëndrueshmëria përtej kufirit.

Forcat e Kievit kanë nisur një kundërofensivë për të rimarrë territoret e pushtuara nga pushtuesit dhe besojnë se trazirat në Rusi ofrojnë një “dritare mundësie”.

Top Channel