Zelensky: Rebelimi i armatosur i Wagner tregoi kaosin e plotë në Rusi

25/06/2023 22:56

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha në fjalimin e tij mbrëmë se rebelimi i Wagnerit tregoi “kaosin total” në Rusi.

“Sot bota pa që liderët rusë nuk kontrollojnë asgjë. Është kaos i plotë. Mungesa e plotë e çdo parashikueshmërie në territorin rus të mbushur me armë”, vuri në dukje lideri ukrainas.

Ai tha se sa më gjatë të qëndrojnë forcat ruse në tokën ukrainase, aq më shumë shkatërrim do të ndjejë Rusia, transmeton Telegrafi.

“Sa më gjatë të jetë ai person në Kremlin, aq më katastrofik do të jetë”, theksoi Zelensky, duke iu referuar diktatorit rus Vladimir Putin.

Presidenti ukrainas përsëri i bëri thirrje Perëndimit që të furnizojë vendin e tij me aeroplanë luftarakë F-16 dhe raketa me rreze të gjatë, për të mbrojtur krahun lindor të Evropës kundër forcave ruse.

Kujtojmë se lideri i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin, nisi rebelimin e tij pasi deklaroi të premten se një sulm me raketa nga forcat ruse ndaj mercenarëve të tij në Ukrainë, kishte shkaktuar viktima të konsiderueshme.

Top Channel