Vriten katër izraelitë me armë zjarri pranë vendbanimeve në Bregun Perëndimor

20/06/2023 16:57

Katër izraelitë janë vrarë në një sulm me të shtëna pranë një vendbanimi në Bregun Perëndimor të pushtuar, thonë autoritetet.

Katër persona të tjerë u plagosën, njëri prej tyre rëndë, kur persona të armatosur hapën zjarr në një pikë karburanti jashtë Eli, rreth 16 km (10 milje) në jug të Nablusit.

Ushtria izraelite tha se një person i armatosur ishte “neutralizuar” në vendngjarje dhe trupat po ndiqnin të dyshuarit e tjerë.

Ushtria thuhet gjithashtu se aktivizoi një alarm të mundshëm për infiltrim në Eli dhe paralajmëroi banorët të qëndrojnë brenda.

“Shtatë viktima kishin plagë me armë zjarri, disa në pikën e karburantit dhe disa në një restorant aty pranë”, thanë mjekët.

“Ne kryem kontrolle mjekësore dhe filluam të ofrojmë trajtim mjekësor, tre nga viktimat u evakuuan në MDA MICU [Njësitë e Kujdesit Intensiv Mobile] në spital, dhe për fat të keq katër nga viktimat u shpallën të vdekur.”

Top Channel