U përpoq të humbiste 100 kg duke nxitur të tjerët, vdes influencuesja/ Mediat kineze në alarm

17/06/2023 09:58

Një influencuese e mediave sociale, e cila po përpiqej të humbiste më shumë se gjysmën e peshës së saj trupore, si frymëzim për ndjekësit e saj, thuhet se ka vdekur teksa merrte pjesë në një kamp intensiv për humbje peshe në Kinën veriperëndimore, duke nxitur një debat mbi industrinë e influencuesve.

Vdekja e influencueses 21-vjeçare, me emrin Cuihua, ka nxitur mediat shtetërore të paralajmërojnë mbi rreziqet e sigurisë të përfshira në kampet e humbjes së peshës dhe shqetësimet e ripërtërirë mbi presionet nën të cilat gratë janë në përputhje me standardet e zakonshme të bukurisë.

Gjithashtu ka intensifikuar shqyrtimin e industrisë së influencuesve, duke ardhur vetëm disa javë pasi një i ri në vend vdiq në transmetim të drejtpërdrejtë duke pirë disa shishe me alkool të fortë.

Cuihua kishte dokumentuar udhëtimin e saj për humbje peshe për dhjetëra mijëra ndjekësit e saj në Douyin, versioni kinez i TikTok, në një përpjekje për t’i inkurajuar ata në luftën e tyre kundër mbipeshës, raportuan mediat shtetërore në vend.

Së fundmi ajo kishte postuar disa video të saj duke iu nënshtruar stërvitjeve intensive dhe kishte treguar se peshonte 156 kilogramë dhe po përpiqej të humbiste 100 kilogramë.

Videot e postuara në llogarinë e ndikueses së re që tregonin vrapin dhe ngritjen e peshave të saj u shpërndanë shumë në mediat sociale kineze dhe u shfaqën gjithashtu në media të ndryshme shtetërore pas vdekjes së saj në fund të muajit të kaluar.

Radioja Kombëtare e Kinës raportoi se Cuihua – e identifikuar me emrin e familjes së saj Zhou – ishte bashkuar me disa kampe për humbje peshe në qytete të ndryshme në përpjekje për të arritur qëllimin e saj dhe kishte humbur më shumë se 27 kilogramë në dy muajt para vdekjen e saj.

CNR tha se Cuihua kishte marrë pjesë në kampin e saj të fundit në provincën Shaanxi vetëm dy ditë para vdekjes së saj.

Ndërsa ai kamp promovonte “vakte ushqyese, pushim dhe ushtrime të shëndetshme”, ata thanë se ajo kishte zgjedhur të kufizonte dietën e saj, ndërkohë që i nënshtrohej edhe stërvitjes intensive.

Videot e trajnimit Cuihua janë hequr që atëherë nga llogaria dhe fotografitë janë fshirë.

Mediat shtetërore thanë se familja e ndikuesit kishte marrë “kompensim” nga kampi i humbjes së peshës në Shaanxi, por nuk thanë se sa.

Autoritetet lokale kanë thënë se po hetojnë vdekjen dhe nëse kampi i humbjes së peshës po kryente stërvitje të tepërt ose të pahijshme.

Top Channel