Kundërofensiva/ Ukraina po përparon, por Rusia demonstron epërsi ajrore

13/06/2023 17:01

Ukraina raportoi një avancim më të madh gjatë ditës së sotme në kundërofensivën ndaj Rusisë, megjithatë u pengua edhe nga mbështetja ajrore ruse, “fushat e minuara në mënyrë të vazhdueshme” dhe dronët kamikaze.

Ushtarët kanë avancuar 250 metra pranë Bakhmut, 200 metra në frontin Toretsk në Ukrainën lindore dhe 500 metra deri në një km në drejtim të qytetit port të Berdyansk, tha zëvendësministri i mbrojtjes.

Hanna Maliar tha se mbështetja ajrore ruse po derdhte trupat ukrainase me zjarr të fortë artilerie.

Trupat po hasnin në “fusha të minuara në mënyrë të vazhdueshme të cilat kombinoheshin me kanale antitank”.

Sipas Maliar, “e gjithë kjo është e kombinuar me kundërsulme të vazhdueshme nga njësitë e armikut mbi automjetet e blinduara dhe përdorimin masiv të ATGM-ve [raketave të drejtuara kundër tankeve] dhe dronëve kamikaze.”

Rusia nuk i ka pranuar zyrtarisht avancimet e Ukrainës, duke theksuar se forcat e saj kanë zmbrapsur sulmet dhe kanë uzurpuar rreth 40,000 milje katrore të territorit ukrainas.

Top Channel