Shkatërrimi i digës Nova Kakhovka/ Ukraina bën bilancin: 10 të vdekur dhe 42 të zhdukur, mes të cilëve 7 fëmijë

12/06/2023 14:26

Dhjetë persona janë konfirmuar të vdekur dhe 42 janë të zhdukur, pas katastrofës së digës Nova Kakhovka në Kherson.

Ministri i Brendshëm i Ukrainës tha se 7 prej të zhdukurve në kaosin e vazhdueshëm të lënë nga përmbytjet janë fëmijë.

Niveli i ujit ka rënë në pak më shumë se 3 metra, sipas administratës rajonale Kherson. Përafërsisht 3,800 shtëpi mbeten të përmbytura në territorin e pushtuar nga Ukraina.

Pranë luftimeve në Donetsk, Ukraina ka akuzuar trupat ruse për hedhjen në erë të një dige më të vogël në një përpjekje për të penguar përparimin ukrainas. Diga përmbyti të dy brigjet e lumit Mokri Yaly, tha një zëdhënës i ushtrisë ukrainase, Valeriy Shershen, për Radion Ukrainase NV.

“Kjo, megjithatë, nuk ndikon në veprimet tona kundërsulmuese”­– vijoi ai.

Moska ende nuk ka komentuar mbi sulmin e fundit të supozuar.

Top Channel