Pse Rusia ‘mund të luftojë’ për të mbrojtur Kherson, pavarësisht nga shembja e digës

12/06/2023 09:13

Nëse përmbytja e digës nuk e ndalon Ukrainën të sulmojë Kherson, Rusia “mund të luftojë” për ta mbrojtur atë, thanë ekspertët ushtarakë.

Rusia ka transferuar njësitë e saj më të afta luftarake nga rajoni në Bakhmut dhe Zaporizhzhia, sipas ministres ukrainase të Mbrojtjes, Hanna Malyar.

Thyerja e digës Kakhovka mund të ketë përmbytur zonat poshtë lumit, por masat tokësore nga ana e tyre janë shfaqur më afër rezervuarit.

“Nëse ndryshimi i terrenit nga përmbytjet në lumin Dnipro nuk bllokon ndonjë kalim të mundshëm të lumit ukrainas në javët dhe muajt e ardhshëm, forcat ruse mund të luftojnë për të mbrojtur Kherson,” tha Instituti për Studimin e Luftës.

Kjo gjithashtu varet nëse forcat ukrainase kanë aftësinë për të kryer një operacion përtej lumit.

Top Channel