Shpërthimi i digës Kakhovka/ Imazhet satelitore zbulojnë një qytet të zhytur në ujë

08/06/2023 10:15

Shkatërrimi i digs Kakhovka ka shkaktuar përmbytje në disa zona përreth lumit Dnipro, duke detyruar mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre.

Imazhet satelitore të publikuara në orët e para të mëngjesit të sotëm kanë treguar se Oleshky, një qytet në bregun e majtë të lumit, është zhytur pothuajse tërësisht në uji.

Zjarret kanë shpërthyer në zonën e pushtuar nga Rusia dhe njerëzit janë ankuar për humbje të energjisë elektrike.

Rusia dhe Ukraina kanë fajësuar njëra-tjetrën për thyerjen e digës Kakhovka, por ende nuk është e qartë se kush dhe çfarë e shkaktoi atë.

FOTO GALERI
1/2

Top Channel