Papa Françesku në gjendje jo të mirë shëndetësore! Do t’i nënshtrohet një operacioni në bark 

07/06/2023 17:12

Papa Françesku do t’i nënshtrohet një operacioni në barkun e tij, të mërkurën pasdite dhe do të qëndrojë në një spital të Romës për disa ditë, tha Vatikani të mërkurën, duke ndezur frikën për shëndetin e brishtë të 86-vjeçarit.

Papa u detyrua të anulonte disa angazhime pune në fund të majit pasi u dobësua nga ethet. Ai gjithashtu u shtrua në spital në mars për bronkit, por iu përgjigj mirë antibiotikëve. Duke u larguar nga spitali në atë rast, Françesku bëri shaka se ai ishte “ende gjallë”.

E quajtur teknikisht një laparotomi, procedura përfshin anestezi të përgjithshme dhe synon të riparojë një hernie që Vatikani tha se po shkaktonte simptoma “të përsëritura, të dhimbshme dhe përkeqësuese”.

Sipas burimeve mjekësore, ndërhyrja ka të ngjarë të lidhet me operacionin që Françesku bëri në vitin 2021 për të hequr gjysmën e zorrës së trashë.

Zëdhënësi i Vatikanit, Matteo Bruni, shtoi se Papa pritej të bënte një “rimëkëmbje të plotë funksionale”.

Françesku u nis për në spital të mërkurën pas procedurës së tij të përgjithshme në Sheshin e Shën Pjetrit, ku u ndal për të biseduar me anëtarët e turmës, raportoi Reuters. Papa udhëtoi me një Fiat 500 të bardhë për në Spitalin Gemelli të Romës, i cili ka një suitë në katin e 10-të të rezervuar për papët, sipas Reuters.

Përveç operacionit të tij në zorrën e trashë dy vjet më parë, Françeskut iu hoq një pjesë e një mushkërie pas një periudhe të rëndë pneumonie kur ishte i ri. Kohët e fundit, në vitin 2019, ai iu nënshtrua një operacioni okular në Klinikën e Romës të Pius XI për të trajtuar një katarakt. Ai gjithashtu ka luftuar me dhimbjet kronike të nervit shiatik.

Gjatë vitit të kaluar, ai përjetoi probleme në gju, të cilat e kanë kufizuar kryesisht në përdorimin e një bastuni ose një karrige me rrota.

Nëse Françesku do të jetë i paaftë për një kohë të gjatë, Vatikani mund ta gjejë veten duke u përballur me një krizë kushtetuese. Nuk ka asnjë “zëvendës papë” në sistemin katolik, që do të thotë dikush që mund të ushtrojë autoritetin e Papës në mungesë të tij.

Sekretari i Shtetit i Vatikanit, aktualisht kardinali italian Pietro Parolin, mund të mbikëqyrë menaxhimin rutinë të përditshëm, por ai nuk ka autoritet, për shembull, të emërojë peshkopë ose të krijojë ose shtypë dioqeza në mbarë botën.

Top Channel