Nga rajoni Douro i Portugalisë deri në Luginën Napa të Kalifornisë, ka shumë destinacione në mbarë botën të njohura për peizazhet e tyre mahnitëse, klimat e buta dhe verërat e shijshme.

Por një vend sapo ka triumfuar mbi të gjithë të tjerët në Decanter World Wine Awards 2023 , konkursi më i madh dhe më i themeluar në botë i verërave, tashmë në vitin e tij të 20-të.

Ishte një fitore për Botën e Re pasi 10 verëra australiane u emëruan më të mirat në shfaqje, më shumë se çdo vend tjetër. Markat e njohura Penfolds dhe Jacob’s Creek u përfaqësuan denjësisht, ndërsa rajoni i lumit Margaret i Australisë Perëndimore kishte dy të kuqe fitues dhe një të bardhë. McLaren Vale i Australisë së Jugut kishte dy të kuqe të klasit të lartë.

Vendet tradicionale të prodhimit të verës të Francës dhe Spanjës kishin nga tetë medalje në shfaqje secila. Shampanja më e mirë ishte një Blanc De Blancs Brut Grand Cru jo-vintage ndërsa Bordeaux më e lartë erdhi nga Château Fayat dhe Château De Rochemorin. Dhe nëse jeni të interesuar për sherry, Harveys 30 Years Amontillado dhe Lustau’s 30 Years Old Oloroso janë ato që duhet të kërkoni.

Italia kishte shtatë më të mirët në shfaqje – të gjitha të kuqe nga Toskana dhe Piemonte – ndërsa Portugalia (tre më të mirat në shfaqje) – shkëlqeu në Port dhe Madeira.

Malbecs argjentinase dhe rislings gjermane u vlerësuan secila nga dy më të mirët në shfaqje, dhe kishte nga dy më të mirët në shfaqje secila për Greqinë dhe Afrikën e Jugut.

Një Muskat austriak, një e kuqe kiliane, një Grašac serb, një verë e gazuar angleze dhe Pinot Noirs nga Oregon dhe Zelanda e Re ishin pjesa tjetër e fituesve kryesorë për vitin 2023.

Top Channel