Egjipti ndalon arkeologët holandezë për ekspozitën e muzikantëve me ngjyrë

07/06/2023 22:45

Një muze holandez thotë se arkeologëve të tij u është ndaluar të kryejnë gërmime në një vend kyç egjiptian për shkak të një ekspozite që eksploron ndikimin e Egjiptit të lashtë te muzikantët me ngjyrë.

Muzeu Kombëtar i Antikiteteve në Leiden tha se autoritetet egjiptiane e kishin akuzuar atë për “falsifikim” të historisë përmes ekspozitës së saj të punës nga artistë, duke përfshirë Beyoncé, Nas dhe Miles Davis.

Ai e quajti argumentin “të pabazuar” dhe shprehu zhgënjimin për ndalimin.

Zyrtarët egjiptianë nuk kanë komentuar.

Por muajin e kaluar media egjiptiane raportoi se ekspozita kishte zemëruar një ekspert lokal të antikiteteve , i cili tha se mbështet “teorinë afrocentrike”.

Ngjarja bëri që një deputet egjiptian të pyeste qeverinë se çfarë po bënte për të “përballur shtrembërimin e qytetërimit egjiptian”.

Muzeu tha gjithashtu se kishte marrë komente përmes mediave sociale që ishin “raciste ose fyese në natyrë” që nga hapja e ekspozitës.

Mosmarrëveshja vjen vetëm disa javë pasi autoritetet egjiptiane dënuan një serial të ri dokumentarësh të Netflix që përshkruan mbretëreshën Kleopatra si një afrikane me ngjyrë si një “falsifikim i historisë”.

Ministria e antikiteteve këmbënguli se Kleopatra kishte “tipare helenistike (greke).

Ekspozita në Muzeun Kombëtar të Antikiteteve (RMO) – me titull Kemet. Egjipti në Hip Hop, jazz, soul dhe funk – synon të tregojë se si Egjipti i Lashtë dhe Nubia kanë qenë “një burim i pamohueshëm frymëzimi për muzikantët me origjinë afrikane për më shumë se 70 vjet” .

Artistët kanë përqafuar kulturat e lashta dhe kanë përdorur motivet e lidhura “si simbole të rezistencës, fuqizimit dhe shërimit shpirtëror”, thuhet në të.

Ai përmban fotografi dhe video muzikore që tregojnë se si Beyoncé dhe Rihanna ishin shfaqur të dyja si mbretëresha Nefertiti; një skulpturë moderne e Nas bazuar në maskën e famshme të arit të mbretit Tutankhamun; disa nga kostumet e Sun Ra’s të frymëzuara nga Egjipti; dhe këngë nga artistë duke filluar nga Nina Simone dhe Fela Kuti te Erykah Badu dhe Lauryn Hill.

Ekspozita gjithashtu shikon atë që kërkimi shkencor ka zbuluar për Egjiptin e lashtë dhe Nubinë dhe diskuton se si ato janë studiuar nga perspektiva eurocentrike dhe afrocentrike.

RMO tha në një deklaratë të mërkurën se ishte e zhgënjyer që u informua në një email të kohëve të fundit nga një zyrtar i lartë egjiptian i antikiteteve se nuk lejohej më të gërmonte në nekropolin Saqqara pranë Kajros pas gati 50 vitesh punë atje.

“Autoritetet egjiptiane kanë çdo të drejtë të ndërpresin një leje për një gërmim; në fund të fundit, kjo është toka dhe trashëgimia e tyre. Megjithatë, muzeu e konsideron të pasaktë argumentin themelor për këtë vendim.”

Ai shtoi: “Autoritetet egjiptiane arrijnë në përfundimin se ekspozita jonë aktuale… ka të bëjë me ‘falsifikimin’ e historisë së lashtë egjiptiane. Ky argument politik përdoret për të shprehur pakënaqësinë me ekspozitën dhe për të ndaluar gërmimet tona.”

RMO gjithashtu shprehu habinë që argumenti po bëhej nga “njerëz që nuk e kanë parë ekspozitën”.

Top Channel