Përfshihet nga flakët një ndërtesë e lartë në Romë, një i vdekur dhe disa të plagosur

02/06/2023 22:52

Të paktën një person ka humbur jetën kur një zjarr masiv përfshiu një ndërtesë tetë-katëshe në Romë, thonë zyrtarët italianë.

Nëntë persona u plagosën në zonën lindore të kryeqytetit Colli Aniene.

Zjarrfikësit e Romës thonë se kanë arritur të vënë nën kontroll flakët dhe tani janë duke inspektuar ndërtesën në rast se njerëzit janë bllokuar brenda.

Gjashtë ekipe u përfshinë në luftimin e zjarrit që më parë përfshiu skelat dhe arriti në katin e shtatë.

Një kolonë e trashë tymi të zi u pa më parë duke u ngritur mbi qytet.

Shkaku i zjarrit, i cili filloi rreth orës 14:00 me orën lokale të së premtes, po hetohet.

Trupi i viktimës – i raportuar se ishte një burrë rreth të 40-tave ose 50-ave – u gjet në ndërtesë më vonë.

Një këshilltar lokal citohet nga gazeta La Repubblica të ketë thënë se ndërtesa tani është e paqëndrueshme dhe më shumë se 100 banorë janë të pastrehë.

Top Channel