Presidenti Zelensky viziton vijën e frontit pranë Bakhmutit të shkatërruar

22/03/2023 15:36

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka vizituar vijën e frontit pranë Bakhmut ku vazhdojnë luftimet e ashpra.

Qyteti i rrethuar është bërë një pikë qendrore e luftës, me Rusinë që përpiqet ta pushtojë atë për muaj të tërë.

Vizita e Zelensky vjen pasi forcat ruse sulmuan qytetet ukrainase gjatë natës, duke vrarë të paktën katër persona në një sulm me dron pranë kryeqytetit. Udhëheqësi ukrainas falënderoi trupat përreth Bakhmut për mbrojtjen e qytetit dhe vendit, thuhet në një deklaratë.

“Jam i nderuar që jam sot këtu dhe t’i shpërblej heronjtë tanë, t’ju falënderoj, t’ju shtrëngoj duart”, u tha presidenti ukrainas ushtarakëve të tij.

Për më shumë se shtatë muaj, ajo ka dëshmuar luftime të ashpra ndërsa forcat ruse përpiqen të bëjnë përfitime territoriale për të kënaqur Kremlinin.

Ministria e Mbrojtjes tha se kundërsulmi i Ukrainës në perëndim të Bakhmutit ka të ngjarë të lehtësojë presionin në rrugën kryesore të furnizimit për në qytet – dhe tha se sulmi rus ndaj qytetit mund të humbasë vrullin.

“Luftat vazhdojnë rreth qendrës së qytetit dhe mbrojtja ukrainase mbetet në rrezik nga mbështjellja nga veriu dhe jugu”, shtohet në deklaratë.

Më parë, Zelensky tha se Moska kishte lëshuar më shumë se 20 “dronë vrasës”, si dhe raketa dhe predha. Sulmet me dron në një zonë banimi të rajonit të Kievit goditën katet e sipërme të dy konvikteve studentore në qytetin e Rzhyshchiv. Katër persona u vranë dhe një 11-vjeçar ishte në mesin e të plagosurve, thanë shërbimet e shpëtimit. Është goditur edhe një godinë shkolle trekatëshe.

Ndërkohë zyrtarët thanë se një person kishte vdekur dhe 25 të tjerë u plagosën në qytetin juglindor të Zaporizhzhia, i cili u godit gjithashtu.

Top Channel