Në distriktin Shibuya të Tokios, të apasionuarit pas modës dolën në grup për Javën e Modës Rakuten të këtij muaji duke u shfaqur me veshje me ngjyra dhe eksperimentale.

Dhe ndërsa markat dërguan koleksionet e tyre e vjeshtë-dimër 2023 nëpër pista, stili i rrugës në një qytet të njohur për kulturën e tij të guximshme të modës ishte mbresëlënës.

Modelet e flokëve të lyera në mënyrë të habitshme, veshjet njëngjyrëshe dhe palltot e mëdha ishin të ekspozuara jashtë shfaqjeve të javës. Çiftet e të ftuarve mbërritën me veshje të koordinuara me aksesorë të ngjashëm.

Disa, si 22-vjeçari Hiroto Murotani, i cili quhet Hii, nuk ishin këtu për të ndjekur shfaqjet, pavarësisht se ishin të veshur për të bërë përshtypje. Në zonën për një sesion fotografik, ai kishte veshur një pulovër rozë me çamçakëz me përmasa të mëdha mbi një fustan të kuq dhe platforma të zeza.

“Moda është një mjet që e përdor për të shprehur veten”, tha një 22 vjeçar.

Ndërkohë, Ena, e cila nuk e ndau mbiemrin e saj për shqetësimet e privatësisë, kanalizoi një estetikë “ëndërrimtare, të lezetshme” me një veshje blu të çelët dhe krem, flokët e saj rozë të gërshetuar në bisht nën një kapele me kovë dantelle.

“Moda japoneze është kaq e lirë,” tha Ena.

Shikoni më poshtë për një përzgjedhje të disa prej veshjeve të spikatura.

FOTO GALERI
1/16

Top Channel