Mbreti Charles dëbon nga Pallati Buckingham vëllain e tij Princi Andrew

28/01/2023 08:52

Pallati Buckingham ka informuar Princin Andrew, vëllai i vogël i mbretit Charles dhe miku i Jeffrey Epstein, se ai nuk mund të qëndrojë më atje.

Sipas The Sun, vëllai i Charles vazhdoi të jetonte në rezidencën mbretërore britanike edhe pse Andrew, iu hoqën titujt mbretërorë dhe lidhjet ushtarake prej tij në 2022, në të njëjtin vit ai shmangu një gjyq civil me akuzuesen e tij për sulm seksual, Virginia Giuffre, duke u zgjidhur jashtë gjykatës.

Sipas raportimeve, Princi Andrew adhuronte të kishte një dhomë në Pallatin Buckingham, ku ai jo vetëm që e përdori kur ishte i martuar me Sarah Ferguson. Dëbimi ndodh një vit pasi Andrew u udhëzua të mbyllte zyrën e tij në Buckingham dhe pak para se Pallati t’i nënshtrohet një projekti rinovimi dhjetë-vjeçar prej 400 milionë dollarësh.

Dëbimi ndodh gjithashtu menjëherë pasi u publikua lajmi se Virginia Giuffre, gruaja që paditi Princin Andrew pasi tha se e kishte përdhunuar tre herë, do të shkruajë një roman të ri për përvojat e saj.

Ndërsa urdhri njëvjeçar që ishte një kusht i marrëveshjes që ajo negocioi me Princin Andrew në vitin 2022 i afrohej skadimit të tij, Giuffre arriti një marrëveshje që “besohej se vlente miliona”, sipas New York Post.

Giuffre thuhet se ka marrë 14 milionë dollarë nga Andrew për të zgjidhur çështjen civile të abuzimit seksual jashtë gjykatës. Pavarësisht se e pranoi marrëveshjen, Andrew nuk pranoi asnjë keqbërje dhe ka vazhduar t’i hedh poshtë akuzat. Andrew, i cili u fotografua në mënyrë famëkeqe me pedofilin në vitin 2011 pas lirimit fillestar të Epstein nga burgu, ka mohuar çdo njohuri për keqbërjen e Epstein. Në kujtimet e tij më të fundit, “Spare”, Princi Harry kritikoi publikisht xhaxhain e tij për lidhje me Epstein.

Top Channel