Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin për të dërguar tanke në Ukrainë

24/01/2023 17:28

Gjermania do t’i japë Polonisë miratimin këtë javë për të dërguar tanke në Ukrainë.

Udhëheqësit e vendit pritet t’i japin Polonisë miratimin për të rieksportuar tanket e saj Leopard 2 të prodhimit gjerman, kanë thënë për median amerikane njerëz të njohur me këtë çështje.

Ne kemi raportuar këtë mëngjes se Polonia po i bën thirrje Gjermanisë që të miratojë planet e saj për të dërguar tanket e betejës në Ukrainë.

Varshava ka nevojë për lejen e Berlinit pasi tanket janë prodhim gjerman dhe nuk mund të eksportohen. 

Megjithëse Gjermania është bërë një nga furnizuesit kryesorë të armëve të Ukrainës, aleatët e tjerë perëndimorë – veçanërisht Polonia dhe vendet baltike në krahun lindor të NATO-s që ndihen të kërcënuara nga Rusia – kanë treguar padurim me ngadalësinë e perceptuar të kancelarit Olaf Scholz për të vepruar.

Top Channel