Rusia pretendon se Ukraina ruan armë në centralet bërthamore, këshilltari i Zelenksy-t mohon akuzat

23/01/2023 18:09

Rusia ka pretenduar se Ukraina po ruan armë në stacionet e energjisë bërthamore, një akuzë e cila është hedhur poshtë nga këshilltari i Volodymyr Zelensky-t.

Mykhailo Podolyak deklaroi se Ukraina nuk ka ruajtur kurrë asnjë armë në territorin e centralit bërthamor, duke i quajtur akuzat të rreme.

“Ukraina është gjithmonë e hapur ndaj organeve inspektuese, duke përfshirë Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike”, shkroi në Twitter ai.

Lufta në Ukrainë vijon prej më shumë se 11 muajsh. Sulmet e ashpra ruse kanë shkaktuar pasoja të rënda në shumë ndërtesa, pallate dhe shkolla.

Që prej nisjes së sulmeve më 24 shkurt shumë persona u larguan nga vendi i tyre për të shpëtuar jetën. Të moshuar, gra dhe fëmijë u larguan duke marrë me vete gjërat më të domosdoshme.

E kundërta ndodhi me burrat të cilët morën armët dhe dolën në luftë. Ende vijojnë sulmet në disa zona ukrainase, por disa prej tyre kanë pasur shumë shpërthime.

Top Channel