Ardern jep dorëheqjen/ Chris Hipkins pritet të marrë postin e kryeministrit Në Zelandën e Re

20/01/2023 22:45

Deputeti laburist i Zelandës së Re, Chris Hipkins, do të zëvendësojë Jacinda Ardern si kryeministër, pasi u bë i vetmi kandidat për udhëheqjen e partisë.

Ai u zgjodh për herë të parë në parlament në vitin 2008 dhe u emërua ministër për Covid-19 në nëntor të vitit 2020.

Në njoftimin tronditës të Ardern të enjten, ajo tha se nuk mund të udhëhiqte më.

Se sa kohë do të jetë Hipkins në detyrë nuk është e sigurt,  pasi Zelanda e Re mban zgjedhjet e përgjithshme në tetor.

Hipkins, 44 vjeç, aktualisht është ministër i Policisë, Arsimit dhe Shërbimit publik. Ai duhet të miratohet zyrtarisht nga grupi i Punës i Zelandës së Re të dielën.

Ai përballet me një betejë të vështirë nëse dëshiron të mbetet në postin e lartë pas zgjedhjeve të 2023.

Inflacioni dhe rritja e pabarazisë sociale panë që popullariteti i Ardern si lidere të bjerë në nivelet më të ulëta të të gjitha kohërave sipas sondazheve të fundit.

Ata sugjeruan gjithashtu se miratimi publik i Partisë Laburiste të vendit ishte po aq i ulët. Gjatë njoftimit të dorëheqjes së saj, zonja, e cila në moshën 37-vjeçare u bë gruaja më e re në krye të qeverisë në botë kur mori detyrën në vitin 2017, tha se pesë vitet e gjysmë të fundit kishin qenë “më të përmbushurit” e jetës së saj.

Megjithatë, ajo shtoi se udhëheqja e vendit gjatë “krizës” kishte qenë e vështirë, me pandeminë Covid, të shtënat në xhaminë e Christchurch dhe shpërthimin vullkanik të Ishullit të Bardhë që ndodhi gjatë kryesisë së saj.

Reagimi ndaj njoftimit të dorëheqjes së zonjës Ardern ishte i përzier.

Max Tweedie e Auckland Pride, e përshkruan atë si “një nga kryeministrat më të mëdhenj në historinë e Zelandës së Re”.

Top Channel