Gripi i shpendëve/ Asgjësohen rreth 10 milionë zogj në Japoni

11/01/2023 14:18

Rreth 10 milionë zogj u asgjësuan në Japoni për shkak të një epidemie të madhe të gripit të shpendëve.

Kjo do të rëndojë më tej furnizimin me shpendë në vendin e Azisë Lindore dhe do të rrisë çmimin e vezëve, sipas CNN.

Në një deklaratë Ministria e Bujqësisë tha se 9.98 milionë kafshë u asgjësuan duke tejkaluar rekordin e mëparshëm prej 9.87 milionë nga viti 2020, kur ndodhi kriza e fundit e gripit të shpendëve.

Kryesisht pulat dhe një numër i vogël rosash dhe strucësh janë asgjësuar.

Furnizimi me vezë pule pritet të ulet për shkak të shpërthimit të fundit. Përhapja e gripit të shpendëve ka rritur tashmë çmimet e vezëve në mbarë botën në muajt e fundit.

Në Japoni, çmimet me shumicë të vezëve arritën një rekord të lartë muajin e kaluar, pasi dërgesat ranë.

Gripi i shpendëve shkaktohet nga infeksionet që ndodhin natyrshëm tek zogjtë e egër. Zogjtë e infektuar mund ta transmetojnë virusin te kafshët e tjera përmes pështymës së tyre dhe sekrecioneve të tjera trupore.

Në Japoni, situata mund të mos përmirësohet së shpejti pasi qarkullimi i virusit ka arritur nivelin më të lartë të të gjitha kohërave.

Të martën, Ministria e Bujqësisë tha se kishte konfirmuar një rast të ri të sëmundjes në një fermë në Prefekturën e Hiroshimës, e cila strehon rreth 835.000 pula.

Kjo e çon numrin total të shpërthimeve në të gjithë vendin në 58, duke tejkaluar rekordin e 52 të regjistruar gjatë sezonit 2020. Të paktën 23 prefektura japoneze janë prekur tani nga problemi, nga 18 në vitin 2020.

Top Channel