Kina kryen sërish manovra ushtarake pranë Tajvanit

09/01/2023 09:59

Ushtria kineze mbajti stërvitje të përbashkëta të sulmeve luftarake në shkallë të gjëra, duke dërguar avionë luftarakë dhe anije të marinës drejt Tajvanit, thanë ministritë e mbrojtjes të Kinës dhe Tajvanit.

Stërvitja përkoi me vizitën e një grupi ligjvënësish gjermanë që zbarkuan në Tajvan të hënën në mëngjes. Në krye të delegacionit është Marie-Agnes Strack-Zimmermann, e cila drejton Komisionin e Mbrojtjes të Parlamentit Gjerman.

Ligjvënësit gjermanë do të takohen me presidentin e Tajvanit, Tsai Ing-wen, si dhe me kreun e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Tajvanit dhe zyrtarë të tjerë.

Kina ka rritur presionin e saj mbi ushtrinë e Tajvanit në vitet e fundit duke dërguar aeroplanë luftarakë ose anije të marinës pothuajse çdo ditë drejt ishullit të vetëqeverisur. Kina pretendon sovranitetin mbi ishullin, i cili u nda nga Kina në vitin 1949 pas një lufte civile.Stërvitjet e së dielës kanë vazhduar deri të hënën, tha ministria e mbrojtjes e Tajvanit, duke monitoruar avionët luftarakë dhe anijet e marinës kineze në sistemet e saj raketore.

Veprimet e Kinës “kanë prishur rëndë paqen dhe stabilitetin në ngushticat e Tajvanit dhe ujërat përreth”, tha ministria.

Gjatë 24 orëve nga ora 6 e mëngjesit të së dielës deri në orën 6 të mëngjesit të së hënës, Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës fluturoi me 57 avionë luftarakë dhe lundroi me katër anije drejt Tajvanit, tha Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Tajvanit në një deklaratë të hënën në mëngjes.

Njëzet e tetë nga ata avionë kaluan vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, një kufi jozyrtar që të dyja palët kishin respektuar më parë.

Më 8 janar Kina njoftoi për stërvitjet rreth orës 23:00 duke thënë se “objektivi i tyre kryesor ishte praktikimi i sulmeve tokësore dhe sulmeve nga deti”.

Në fund të dhjetorit, Kina dërgoi një rekord prej 71 avionësh dhe 7 anijesh drejt Tajvanit, ushtrimi më i madh në shkallë të tillë në vitin 2022.

Tajvani do të zhvillojë stërvitjet e tij vjetore ushtarake dyditore duke filluar nga 11 janari. Stërvitja përpara festave të Vitit të Ri Hënor synon të tregojë aftësitë mbrojtëse të Tajvanit./Rel

Top Channel