Forcat e presidentit rus Vladimir Putin mund të kenë humbur tashmë një betejë kyçe në Ukrainë, tha të dielën një ish-komandant ushtarak rus.

Luftimet mbeten të përqendruara në Ukrainën juglindore dhe në qytetin e Bakhmut, i cili ka qenë skena e disa prej betejave më intensive të luftës për muaj të tërë.

Trupat ruse në rajon udhëhiqen nga grupi Wagner, një forcë ushtarake private e themeluar nga aleati i Putinit, Yevgeny Prigozhin, i akuzuar gjerësisht për abuzime të rënda të të drejtave të njeriut dhe sulme ndaj civilëve.

Luftimet në Bakhmut, shtëpia e minierave që përmbajnë burime strategjike, duke përfshirë kripën dhe gipsin, vazhduan gjatë fundjavës. Rusia duket se ka përparuar në Soledar aty pranë dhe ekspertët ushtarakë rusë kanë sugjeruar se rusët mund të rrethojnë ushtrinë ukrainase atje.

Megjithatë, edhe një fitore taktike në Bakhmut mund të mos e kthejë rrjedhën e luftës në favor të Kremlinit, tha Igor Girkin, një ish-komandant rus i njohur për rolin e tij në operacionin rus të vitit 2014 në Krime dhe rolin që luajti në rrëzimin e avionin e pasagjerëve të Malaysia Airlines. Girkin, i njohur gjithashtu si Strelkov, shkroi në Telegram se trupat e Putinit kishin humbur tashmë në një kuptim strategjik.

Girkin tha se një fitore ruse në Bakhmut ishte ende “shumë larg” dhe parashikoi se lufta do të zgjaste të paktën një muaj tjetër. Edhe nëse Rusia arrin një fitore taktike, tha ai, do të ishte një humbje strategjike, sepse burimet e shpenzuara do të kishin më shumë vlerë për objektivat e tjerë në Ukrainë.

“Edhe nëse trupat tona arrijnë një fitore taktike, ne kemi humbur tashmë strategjikisht, sepse kemi hedhur edhe një herë forcat dhe burimet tona më të mira drejt një qëllimi të padenjë”, shkroi Girkin.

Ai shtoi se Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Ruse ishte kryesisht fajtor për urdhërimin e pushtimit, por se grupi Wagner gjithashtu ndau fajin për lejimin e përdorimit të trupave të tij në këtë luftë.

“Një komandant që lejon që ushtarët e tij të shpërdorohen kaq pa mjeshtëri dhe pa fryt (madje edhe duke vepruar sipas urdhrave) nuk mund të konsiderohet në asnjë rast një udhëheqës i mirë ushtarak”, ka shkruar ai.

Ndërsa konflikti vazhdon, tensionet mbi Bakhmut rriten brenda udhëheqjes ruse. Sipas Institutit për Studimin e Luftës (ISW), një institut kërkimor me bazë në SHBA, grupi Wagner u përpoq të fajësonte Ministrinë ruse të Mbrojtjes për përparimin e ngadaltë në betejë.

Top Channel