Imazhe shokuese të kapura nga satelitët/ Mugesë e borës në resortet e skive, ndërsa moti i ngrohtë ‘thyen’ rekord

04/01/2023 18:32

Imazhet shokuese satelitore kanë zbuluar kodra kafe në vend të skive të mbuluara me borë.

Reshjet e pakta të dëborës dhe moti jashtëzakonisht i ngrohtë i dimrit kanë zhgënjyer operatorët e pistës së skive dhe pushuesit që shpresojnë për një dimër të bardhë në disa nga vendpushimet malore më të ulëta të Evropës.

Në vend të kësaj ata po përballen me bar, shkëmb dhe baltë, me disa resorte të detyruara të mbyllen.

Shumë vende kanë thyer tashmë rekordet e reja të temperaturës së janarit, pasi ngrohja globale është përkeqësuar.

Një stacion meteorologjik në Delemont, në vargmalin Jura në kufirin francez, tashmë ka vendosur një rekord të ri të temperaturës në janar prej 18.1C në ditën e parë të vitit, mbi 2.5 gradë Celsius më i lartë se shifra e mëparshme.

Profesor Liz Bentley, shefi ekzekutiv i Shoqërisë Mbretërore Meteorologjike, tha: “Ka tetë vende në të gjithë Evropën që kanë thyer rekordin e tyre të janarit dhe disa prej tyre i kanë asgjësuar absolutisht.”

Por pasojat nga nxehtësia ekstreme në dimër janë shumë të ndryshme nga vera, tha Prof Bentley, pasi në muajt e verës, vapa ekstreme do të sillte një “rritje dramatike të shkallës së vdekshmërisë”. Në dimër, ndikimet kanë të bëjnë më shumë me industrinë e skive, pra, mungesën e borës dhe në furnizimin me ujë, akullnajat në zhduken, thatësirat e zgjatura për shkak të avullimit të shtuar nga temperaturat, etj.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel