Protestuesit e dhunshëm shkatërruan trenat/ Shpëtohen turistët e bllokuar prej një jave në kalanë e Perusë

20/12/2022 18:46

Autoritetet peruane kanë transportuar me avion turistët e bllokuar në kalanë e Machu Picchu.

Zyrtarët në vendin e Amerikës së Jugut organizuan helikopterë për të evakuuar turistët e konsideruar nga kalaja e lashtë Inka e vendosur në një lartësi prej 2,400 metrash në Ande.

Ata ishin bllokuar atje për gati një javë pasi linja e trenit u bllokua me gurë nga protestuesit.

Mijëra vizitorë dhe peruan mbetën të bllokuar për ditë të tëra në vende të ndryshme pasi protestuesit bllokuan rrugët dhe detyruan aeroportet të mbyllen.

E gjithë situata e krijuar në Peru erdhi pas shkarkimit të Presidentit Pedro Castillo.

Një gjendje e jashtëzakonshme njëmujore mbetet në fuqi, por autoritetet peruane duket se kanë bërë disa përparime duke rivendosur lidhjet e ndërprera të transportit.

Sipas Avokatit të Popullit të Perusë deri më tani 20 persona janë vrarë dhe më shumë se 600 janë plagosur.

 

 

Top Channel