Përmbytet anija e luftës tajlandeze, 31 marinarë të zhdukur

19/12/2022 18:49

31 marinarë tajlandezë janë zhdukur pasi një anije luftarake me më shumë se 100 anëtarë u përmbys dhe u mbyt gjatë një stuhie në Gjirin e Tajlandës.

Të hënën, autoritetet thanë se kishin shpëtuar 75 marinarë, por 31 ishin ende të zhdukur në detin e trazuar.

“Ne do të vazhdojmë të kërkojmë”,  tha një zëdhënës i marinës për BBC.

Ekipet e kërkimit punuan gjatë natës për të gjetur të mbijetuarit, me operacionin që vazhdoi të hënën me ndihmën e forcave ajrore.

“Kjo pothuajse nuk ka ndodhur kurrë në historinë e forcës sonë, veçanërisht me një anije që është ende në përdorim aktiv”,  tha një zëdhënës për BBC.

Pamjet e shpërndara nga marina në Twitter treguan anëtarët e ekuipazhit të mbështjellë me batanije dhe duke marrë trajtim pasi ishin shpëtuar. Disa po transportoheshin me avion në spital.

Imazhet e tjera treguan marinarët në një gomone shpëtimi, duke u hedhur nga anija që po fundosej.

Një anëtar i paidentifikuar i ekuipazhit tha se ai kishte qenë në ujë për disa orë para se të shpëtohej.

“Dallgët ishin mjaft të larta, rreth tre metra kur anija u mbyt”, tha ai. “Vesha jelekun e shpëtimit dhe u hodha. Kam notuar për tre orë.”

Top Channel