‘Vit rekord’/ Koreja e Veriut lëshon dy raketa të tjera balistike 

18/12/2022 13:43

Koreja e Veriut lëshoi ​​dy raketa balistike në ujërat në brigjet e saj lindore të dielën, duke shënuar një vit rekord për lëshimet testuese nga regjimi i Kim Jong Un.

Nisjet e raportuara nga autoritetet koreano-jugore dhe japoneze, shënuan ditën e 35-të të këtij viti që Koreja e Veriut ka kryer një provë rakete.

Ata ndjekin pretendimin e Koresë së Veriut të premten se kishte testuar me sukses një motor rakete me lëndë djegëse të ngurtë , një zhvillim që mund të çojë në mundësinë e regjimit të Kim-it për të lëshuar më shpejt dhe më me besueshmëri një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) në të ardhmen.

Autoritetet japoneze thanë se raketat e lëshuara të dielën arritën një lartësi prej 550 kilometrash dhe fluturuan në një distancë prej 500 kilometrash.

Ushtria e Koresë së Jugut i identifikoi ato si MRBM – raketa balistike me rreze të mesme. Ai i quajti lëshimet “një provokim serioz që dëmton paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean si dhe komunitetin ndërkombëtar” dhe dënoi gjuajtjet si një shkelje të qartë të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Zëvendësministri i Mbrojtjes i Japonisë, Toshiro Ino, tha se raketat ranë në det dhe deri më tani nuk është raportuar asnjë dëmtim i avionëve apo anijeve në zonë.

Si Koreja e Jugut ashtu edhe Shtetet e Bashkuara i kërkuan Koresë së Veriut që të ndalojë menjëherë testimin e raketave.

 

Top Channel