“Dorëhiqem nëse sëmurem”/ Papa Françesku ka firmosur dokumentin që në vitin 2013

18/12/2022 12:25

Papa Françesku zbuloi në një intervistë të re të publikuar të dielën se pasi u zgjodh në vitin 2013 ai nënshkroi një letër dorëheqjeje që do të hyjë në fuqi nëse një ditë problemet e rënda shëndetësore e bëjnë të pamundur kryerjen e detyrave të tij.

Ati i shenjtë, i cili mbushi 86 vjeç të shtunën dhe duket se është në gjendje të mirë shëndetësore, përveç një sëmundjeje në gju, e bëri këtë koment në një intervistë për gazetën spanjolle ABC.

Papa tha se ai ia kishte dhënë letrën Sekretarit të Shtetit të atëhershëm të Vatikanit, Kardinalit Tarcisio Bertone.

Ati i shenjtë ka thënë shpesh se do të jepte dorëheqjen nëse shëndeti do ta dëmtonte atë nga drejtimi i Kishës Katolike Romake prej 1.3 miliardë anëtarësh.

Në një intervistë me Reuters në korrik, Françesku hodhi poshtë raportet spekulative se dorëheqja e tij ishte e pashmangshme dhe përsëriti qëndrimin e tij të deklaruar shpesh se ai mund të jepte dorëheqjen një ditë nëse shëndeti i dobët do ta bënte të pamundur që ai të drejtonte Kishën, diçka që kishte qenë pothuajse e paimagjinueshme përpara Benediktit XVI.I cili, dha dorëheqjen në 2013.

Kjo ishte edhe dorëheqja e parë papale në gjashtë shekuj.

Top Channel