Rusia ka kryer një sulm masiv me raketa në Ukrainë gjatë natës, duke shkaktuar dëme të mëdha në jetë njerëzish e në infrastrukturën energjitike.

Dy persona kanë humbur jetën gjatë këtij sulmi ndërsa disa të tjerë janë plagosur sipas guvernatorit të rajonit Dnipropetrovsk të Ukrainës.

Autoritetet raportuan për shpërthime në kryeqytetin Kiev, Kryvyi Rih jugor dhe Kharkiv verilindor të premten, ndërsa sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë vendin duke paralajmëruar për një breshëri të re shkatërruese të sulmeve ruse në objektet dhe infrastrukturën kritike të energjisë.

Rajoni i Detit të Zi i Odesa ishte gjithashtu në shënjestër, duke përfshirë qytetet qendrore të Vinnytsia, Poltava dhe rajonin verior të Sumy.

Operatori hekurudhor i Ukrainës tha se një numër linjash janë prekur dhe kanë mbetur pa energji elektrike.

Top Channel