Europol: Sekuestrohet ngarkesë kokaine me vlerë 150 mln euro, po futej në Europë

07/12/2022 22:25

Më 30 nëntor, një anije braziliane që transportonte mbi 4.6 ton kokainë u kap nga Marina Franceze si rezultat i aktiviteteve të inteligjencës që po zhvilloheshin midis Europol, MAOC-N dhe autoriteteve në Brazil, Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

Duke u nisur drejt Evropës, anija 21 metra e gjatë u kap në ujërat ndërkombëtare në brigjet e Sierra Leones. Vlera e dërgesës së paligjshme të saj kalon 150 milionë euro.

Po vijon hetimet për identifikimin e grupeve kriminale të përfshira në të dyja anët e Oqeanit Atlantik.

Në themel të aktiviteteve të trafikut të drogës është një infrastrukturë transporti që lidh vendet burimore të Amerikës Latine me zonat e konsumit.

Aftësitë unike të Europolit e kanë pozicionuar Agjencinë si vendin ku shfaqet një inteligjencë e tillë vendimtare. Europol aktualisht pret në selinë e tij mbi 250 oficerë ndërlidhës nga mbi 50 vende dhe organizata, të cilat sheh zbatimin e ligjit nga vende në mbarë botën duke punuar krah për krah për të luftuar rrjetet më të rrezikshme kriminale.

E shoqëruar me punën e Europolit në mjetet e koduara të komunikimit të përdorura nga kriminelët, kjo qasje e koordinuar e udhëhequr nga inteligjenca po jep rezultate të prekshme në luftën kundër trafikut detar të drogës./EUROPOL

Top Channel