Video/ Solidarizim me protestueset në Iran, eurodeputetja pret flokët gjatë fjalimit në Strasburg

05/10/2022 11:56

Ky është momenti kur Abir Al-Sahlani, një anëtare suedeze e Parlamentit Evropian, preu flokët gjatë një fjalimi në Strasburg për të treguar solidaritet me protestuesit në Iran.

“Ne popujt dhe qytetarët e BE-së kërkojmë ndalimin e  menjëhershëm të dhunës ndaj grave dhe burrave në Iran. Derisa Irani të jetë i lirë, zemërimi ynë do të jetë më i madh se shtypësit. Derisa gratë e Iranit të lirohen, ne do të qëndrojmë me ju. Jin, Jiyan, Azadî. Gratë, jetë, liri!”– tha Abir Al-Sahlani

Në fjalimin  e saj ajo kritikoi deputetët e tjerë dhe tha se ata kanë bërë shumë pak përkundër guximit që kanë treguar gratë e Iranit gjatë protestave të përhapura të javëve të fundit.

Protestat kanë tronditur Iranin që kur e reja 22-vjeçare Mahsa Amini vdiq më 16 shtator pas arrestimit të saj nga policia e moralit në Teheran, me arsyetimin se nuk respektoi kodin e rreptë të veshjes së Republikës Islamike për gratë.

Vajzat e shkollave të mesme janë bërë të fundit që iu bashkuan protestave antiqeveritare në numër të madh.

Të hënën edhe studentët protestuan . “Universiteti Sharif është bërë burgbërtisnin ata teksa  forcat e sigurisë përdorën gaz lotsjellës dhe shumë u arrestuan.

Mbi 50 persona besohet se janë vrarë deri më tani në këto protesta dhe duke arrestuar mbi 1500 të tjerë. Por iranianët kanë vazhduar të dalin në rrugë masivisht.

Top Channel