Enigmat e vdekjes së Emiljano Sala/ Publikohet deklarata shokuese e pilotit të avionit dhe futbollistit përpara rrëzimit tragjik

21/09/2022 16:16

Vdekja e futbollistit Emiliano Sala në vitin 2019, pas rrëzimit të avionit me të cilin udhëtonte, tronditi botën e futbollit.

Së fundmi deklarata tronditëse janë zbuluar nga BBC, ku tregohet për komunikimin e  pilotit të avionit vetëm pak para rrëzimit.

Piloti i avionit u tha miqve se avioni ishte “i dyshimtë” përpara fluturimit që vrau futbollistin argjentinas.

“Unë do të vesh jelekun tim të shpëtimit”, dëgjohet duke thënë në audio David Ibbotson, në udhëtimin nga Franca në Uells.

Ai i tha një personi tjetër se kishte dëgjuar një “bang” në një fluturim të mëparshëm.

Sala sapo ishte bërë nënshkrimi rekord i skuadrës së atëhershme të Premierligës Cardiff City nga klubi francez Nantes, kur avioni u rrëzua në Kanalin anglez, duke i vrarë të dy.

Vështirësitë teknike

Ibbotson, trupi i të cilit nuk u gjet kurrë, ishte një pilot me kohë të pjesshme, i cili nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë.

Audioja e një telefonate me një koleg pilot është marrë ekskluzivisht nga BBC, duke zbuluar vështirësitë teknike që drejtuesi avionit kishte në udhëtimin për në Francë.

Në të, ai thotë se dëgjoi “një zhurmë” gjatë fluturimit dhe se mund të ndjente një mjegull brenda aeroplanit.

“Unë jam në mes të kanalit dhe bang”, i tha Ibbotson mikut Kevin Jones, në lidhje me fluturimin e tij për në Nantes.

“Unë jam duke fluturuar së bashku dhe pastaj “boom”. Mendova, “çfarë nuk shkon?” Kështu që unë vendosa gjithçka përpara dhe kontrollova parametrat e mi, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte, por tërhoqi vëmendjen”

59-vjeçari Ibbotson tha se e kuptoi që pedali i frenave të majta të avionit nuk po funksiononte, pasi u ul në aeroportin Nantes Atlantique.

“Ky avion duhet të kthehet në hangar. Normalisht do të kisha jelekun tim të shpëtimit midis vendeve, por nesër do të vesh jelekun tim të shpëtimit“, i tha ai mikut të tij.

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe piloti Ibbotson.

“Njeri, kam frikë”

Futbollisti kishte shprehur frikën e tij për aeroplanin me një shënim zanor dërguar miqve të tij më të ngushtë teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

“O burrë, unë jam i frikësuar” dhe se avioni në të cilin ishte “duket sikur po prishet. Nuk e di nëse dikush do të më kërkojë sepse nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për ta fluturuar atë në atë natë fatale.

Montuesi i gazit ishte vetëm një pilot amator dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë ose për të fluturuar ligjërisht në errësirë.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe u nisën shpëtimet ajrore dhe detare.

Trupi i lojtarit u gjet nga rrënojat kur u zbulua 68 metra nën Kanalin Anglez, dy javë pas përplasjes.

Top Channel