Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s: Mobilizimi tregoi se Putin bëri llogaritje të gabuar

21/09/2022 17:15

Në minutat e fundit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i tha agjencisë së lajmeve Reuters se shpreson se lufta midis Ukrainës dhe Rusisë “do të përfundojë në tryezën e bisedimeve”.

Por ai këmbëngul se kjo mund të ndodhë vetëm nëse Kievi merr një rezultat të pranueshëm në çfarëdo marrëveshje që mund të arrihet.

Pasi Vladimir Putin bëri thirrje për mobilizimin e parë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, Stoltenberg tha se fjalimi sugjeron se lideri rus e nënvlerësoi pushtimin e tij në Ukrainë.

“Putin bëri një llogaritje të gabuar të madhe”, shtoi ai.

Mesazhi i Stoltenberg :

“Trupat e Moore do të përshkallëzojnë konfliktin. Kjo do të thotë më shumë vuajtje, më shumë humbje jetësh… Presidenti Putin mund t’i japë fund kësaj lufte duke tërhequr forcat e tij, duke ndaluar pushtimin e një vendi tjetër”.

Stoltenberg, i cili është gjithashtu në Nju Jork për Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, deklaroi se aleatët e pranishëm të NATO-s do të vazhdojnë të ofrojnë “mbështetje të paprecedentë për Ukrainën” gjatë luftës.

Top Channel