“Nëse s’je babai im, atëherë provo që nuk je!”, 56-vjeçari që pretendon se është djali i Mbretit Karl dhe Camillas reagon pas vdekjes së mbretëreshës (Fotot)

15/09/2022 17:36
Simon dhe William

Simon Charles Dorante-Day i cili pretendon se është fryti i dashurisë së Mbretit Karli III dhe bashkëshortes së tij Camilla është ndjerë i ofenduar pasi William mori titullin Princi i Uellsit.

Inxhinieri nga Queensland, 56 vjeç, u birësua në moshën tetë muajshe dhe pohon se gjyshja e tij birësuese i tha atij në shtratin e vdekjes se ai ishte ‘djali i fshehtë’ i Mbretit Karl dhe Camillës.

Ai ka folur prej vitesh për dëshirën e tij që anëtarët e familjes mbretërore t’i nënshtrohen një testi ADN-je për të vërtetuar se ai është tashmë trashëgimtari i fronit.

Ai tashmë po këshillohet me ekspertë të lartë ligjorë, pasi nuk mori një përgjigje nga Mbretëresha Elisabeth II, ndërsa i tregoi situatën me anë të një letre.

 “Nuk dua të ndihem kështu, por po. Thjesht mendoj, më e pakta që mund të bëjë Charles është të më japë një përgjigje. Ai i jep Williamit një titull të tillë, mirë ku është përgjigja ime? Ku është testi im i ADN-së? Nëse nuk je babai im, atëherë provo që nuk je”, tha ai.

Simon theksoi se do të ndiqte veprime ligjore për të detyruar Mbretin të kryejë  testin e atësisë.

“Ka pasur një diskutim midis një gjyqtari, meje dhe avokatit të tij në lidhje me pozitën ligjore të Charles, dhe nëse monarku mbrohet nga ligji apo është mbi ligjin“, shpjegoi Dorante-Day.

“Dhe përgjigja për këtë ishte jo – ata më thanë se ne nuk shohim ndonjë arsye pse ai është. Dhe së dyti, Camilla dhe familja e saj sigurisht nuk janë mbi ligjin”.

Dorante-Day lindi në Portsmouth të Mbretërisë së Bashkuar më 5 prill të vitit 1966 dhe u birësua në moshën tetë muajshe përpara se familja e tij të vendosej më vonë në Australi.

Dorante-Day dhe Mbreti Karl

Të dy gjyshërit birësues të Dorante-Day kishin punuar për Mbretëreshën dhe Princin Philip në një nga familjet e tyre mbretërore dhe ai pretendon se gjyshja e tij birësuese i tha se ishte djali i Charles dhe Camilla.

Dorante-Day pretendon se Mbreti Karl dhe bashkëshortja e tij Camilla filluan marrëdhënien e tyre në vitin 1965, një vit para se ai të lindte.

Ai pretendon se Camilla mungoi në daljet e saj publike dhe Mbreti Karl u dërgua në një udhëtim në Australi nëntë muaj para se të lindte.

Dorante-Day këmbëngul se Camilla e mbajti atë deri në moshën tetë muajshe, duke e fshehur nga bota me ndihmën e familjes mbretërore dhe oficerëve të mbrojtjes dhe pretendon se i ishte thënë se ishte kusht i birësimit që emrat e tij Simon dhe Charles nuk u ndryshuan.

Dorante-Day dhe Mbretëresha Elisabeth II

Megjithatë, pas tetë muajsh ai po bëhej shumë i madh për t’u fshehur dhe ishte rregulluar që vajza e një anëtari të stafit të familjes mbretërore, pikërisht gjyshja birësuese e Dorante-Day ta merrte atë nën kujdesin e saj.

Dorante-Day beson se mospërputhjet në certifikatën e tij të lindjes dhe emri i tij gjithashtu dëshmojnë se ai është me gjak mbretëror.

Por afati kohor i ngjarjeve kundërshton të dhënat zyrtare që thonë se Mbreti i ri dhe Camilla u takuan pesë vjet pas lindjes së Dorante-Day.

Simon dhe William

Dorante-Day pretendoi se hulumtimi i tij sugjeron se Charles dhe Camilla u afruan për herë të parë në vitin 1965, duke u takuar në funeralin e Ëinston Churchill në janar të atij viti.

Megjithatë, Charles dhe Camilla raportohet gjerësisht se janë takuar në një ndeshje polo në Windsor Great Park në 1970.

Ajo përfundimisht u martua me Charles në 2005, 10 vjet pas divorcit të saj nga Andreë Parker Bowles në vitin 1995.

56-vjeçari me familjen birësuese

Dorante-Day javën e kaluar bëri homazhe për gjyshen e tij të supozuar, Mbretëreshën Elizabeth II.

Ai tha se vajza e tij Meriam i tha atij se Madhëria e saj kishte vdekur kur ai u zgjua të premten.

“Si të gjithë në planet, do të ishte e vështirë të mos prekeshim dhe të pikëlloheshim nga vdekja e saj”, shkroi ai.

“Që kur mora vesh për humbjen e gjyshes sime Lilibet, jam përmbytur me mesazhe ngushëllimi për humbjen. Faleminderit të gjithëve për fjalët tuaja të mira, mendimet dhe shqetësimin”, tha ai.

Ai u zotua të vazhdojë përpjekjet  për të provuar dhe përcaktuar përfundimisht se sovrani i ri dhe gruaja e tij janë prindërit e tij të vërtetë.

“Siç shumë prej jush i keni shprehur familjes time dhe unë po vajtoj jo vetëm për humbjen e Madhërisë së Saj, por edhe për humbjen e një mundësie tjetër për ta zgjidhur këtë çështje në mënyrë të këndshme, në mënyrën e duhur”, tha ai.

“Pra, megjithë mundësinë e humbur për të dëgjuar personalisht versionin e saj të ngjarjeve dhe trishtimin e madh që të gjithë ndjejmë për vdekjen e saj, në një shkallë personale dhe publike do të jetë biznes si zakonisht.” 

Babai i nëntë fëmijëve tha se ai mendon se mbretëresha tani është ‘e lirë’ të bëjë atë që dëshiron në jetën e përtejme pa asnjë gjykim ‘sikur ajo kishte të gjithë mbretërimin e saj’ dhe se tani ajo është ‘ribashkuar me dashurinë e saj më të madhe dhe shokun më të ngushtë,  Dukën e ndjerë të Edinburgut.

Pa marrë parasysh se cilat janë ndjenjat tuaja, rreshtimet politike, besimi fetar ose bindjet tuaja – ajo ka qenë pjesë e të gjithë jetës sonë për një jetë. Elizabeta preku

‘U prehsh në paqe Aka, ti je në duart e Zotit tani, e di që tek unë do të jetojë gjithmonë një pjesë e jotja”, tha ai.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel