Ukraina i kërkon SHBA-së armë me rreze të gjatë

13/09/2022 17:30

Zyrtarët e qeverisë ukrainase po i kërkojnë SHBA-së sisteme shtesë armësh dhe municionesh në mes të një kundërofensivë të madhe që ka sjellë tërheqjen e Rusisë nga qytetet kryesore në verilindje të Ukrainës.

Ata u thanë ligjvënësve amerikanë se ushtria ukrainase ka nevojë për pajisje të reja për të mbështetur këtë ofensivë.

Ata kanë nevojë për sisteme raketore taktike të ushtrisë me rreze të gjatë, të njohur si ATACMS, të cilat mund të gjuajnë deri në 180 milje, sipas një burimi për CNN që ka parë listën.

SHBA-ja ka hezituar të sigurojë ATACMS nga shqetësimi se ato mund të përdoren për të qëlluar në Rusi dhe potencialisht për të përshkallëzuar më tej konfliktin.

Por në një analizë të botuar javën e kaluar, dy gjeneralë të lartë ukrainas, Gjenerali Valeriy Zaluzhnyi dhe Gjeneral Lentenm Mykhailo Zabrodskyi thanë se Ukraina është në disavantazh sepse rusët kanë armë që mund të gjuajnë deri në 1200 milje, ndërsa ukrainasit sistemet kanë një rreze maksimale prej rreth 60 milje.

“Kështu, që nga fillimi i agresionit në shkallë të gjerë, armët ruse mund të godasin objektivat 20 herë më larg se ukrainasit”, shkruan ata.

Kur Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin u pyet se pse SHBA nuk i ka dërguar ende ATACM në Ukrainë, pavarësisht kërkesës së ukrainasve për to, ai tha se SHBA është në “komunikim të vazhdueshëm” me Ukrainën për ato armë që u duhen dhe theksoi, “nuk është vetëm në lidhje me një armë ose sistem të veçantë armësh.”

“Ka të bëjë me mënyrën se si i integroni këto sisteme dhe si i integroni përpjekjet e elementeve të ndryshëm për të krijuar efekte që u ofrojnë avantazhe ukrainasve”, tha Austin gjatë një konference për shtyp në Pragë më 9 shtator.

Burimi tha se ukrainasve u duheshin 2,000 raketa të tjera për sistemet e tyre raketore të artilerisë së lëvizshmërisë së lartë, të cilat SHBA-ja filloi t’i ofronte në fillim të kësaj vere, plus raketa shtesë kundër anijeve Harpoon dhe më shumë drone dhe tanke.

Administrata Biden ka dhënë gati 15 miliardë dollarë ndihmë për sigurinë për Ukrainën vetëm këtë vit.

CNN raportoi javën e kaluar se Pentagoni është duke përgatitur një analizë të detajuar dhe duke punuar se si të mbështesë ushtrinë e Ukrainës duke përfshirë edhe kohën pas përfundimit të luftës me Rusinë, sipas tre zyrtarëve të Mbrojtjes.

Top Channel