Edhe pse në moshën 96-vjeçe, Mbretëresha Elizabeth kishte një lëkurë për t’u patur zili. Jeni kuriozë të zbuloni produktet që përdorte mbretëresha për fytyrën e saj?

Ajri i pastër në Balmoral i dha asaj një shkëlqim natyral. Kohët e fundit është bërë trend që të përdorim sa më pak fondatinë në mënyrë që lëkura jonë të shkëlqejë në mënyrë natyrale. Megjithatë, në realitet, përdorimi i bazës së duhur mund të mbrojë lëkurën tonë. Edhe pse SPF kërkohet gjithmonë nën përbërjen tonë, një fondatinë do të shtojë një mburojë mbrojtjeje midis nesh dhe diellit.

Çehrja prej porcelani e Mbretëreshës Elizabeth ishte një shenjë e qartë se ajo ishte shumë e kujdesshme ndaj ekspozimit në diell. E mbuluar gjithmonë me kapele dhe çadra për t’u mbrojtur nga rrezet e dëmshme UV, mungesa e ekspozimit ndaj diellit të dëmshëm ishte arsyeja kryesore pse lëkura e saj kishte pak rrudha, me studime që tregojnë se rrezatimi UVA është shkaktari numër një i plakjes së lëkurës.

Grimi mund të jetë një hap sipërfaqësor, por është shumë e rëndësishme të tregojmë lëkurën tonë me shkëlqim. Pra, mund të themi me siguri se Mbretëresha zgjidhte kombinimet e duhura. Në fakt, Mbretëresha Elizabeth shmangi mbushjen e vetullave pasi ato do të bënin shumë kontrast me flokët e saj të butë argjendi. Në vend të kësaj, vetullat e saj të zbehta dhanë një aureolë që e bënte fytyrën e saj të shkëlqente.

Mbretëresha, ndonëse gjithmonë ka ndjekur me rigorozitet protokollin dhe ndërkohë që mund të kishte gjithmonë dikë që të kujdesej dhe ta grimonte në evente zyrtare, ajo e bënte vetë grimin për paraqitjet e saj zyrtare. Thuhet se Mbretëresha Elizabeth II ka lënë një letër sekrete që mbahet brenda një kasaforte në ndërtesën historike të mbretëreshës Victoria të Australisë. Letra nuk duhet të hapet për 63 vjet të tjera, ndërsa ka 36 vjet që mbahet aty. Letra është shkruar nga mbretëresha në nëntor të 1986-s gjatë një vizite shtetërore në Sidney.

Top Channel