Arkëmorti i Mbretëreshës Elisabeth II mbërrin në Katedralen e Shën Giles, Kurora e Skocisë vendoset mbi arkivol

12/09/2022 16:44

Arkëmorti i Mbretëreshës Elisabeth II ndodhet në Katedralen e Shën Giles në Edinburg, ku do të qëndrojë për 24 orë para udhëtimit tjetër për në Londër.

Mbreti Karli i Tretë, i cili udhëhoqi udhëtimin prekës bashkë me dy vëllezërit dhe motrën e tij, shpejti do të shkojnë në katedrale, ashtu si Camilla, Queen Consort, Sophie, kontesha e Wessex dhe zëvendësadmirali Sir Tim Laurence.

Brenda katedrales së Shën Giles, arkëmorti i Mbretëreshës është transportuar nga anëtarët e Regjimentit Mbretëror të Skocisë dhe është vendosur në katafalkë, kornizën prej druri ku është vendosur arkivoli.

Arkivoli është bërë nga lisi anglez dhe i veshur me plumb, një zgjedhje tradicionale e dizajnit për anëtarët e Familjes Mbretërore, sipas raporteve.

Princi Philip, bashkëshorti i Mbretëreshës, u varros në një arkivol të ngjashëm vitin e kaluar. Kurora e Skocisë tani është vendosur mbi arkivolin e Mbretëreshës në Katedralen e Shën Giles.

Historikisht, kurora është përdorur në ceremoni për të përfaqësuar praninë e sovranit.

Ai u vendos në arkivolin e Mbretëreshës Elizabeth II nga Alexander Douglas-Hamilton, Duka i 16-të i Hamiltonit dhe do të qëndrojë atje ndërsa mijëra skocezë do të bëjnë nderimet e tyre.

Turma të mëdha pritet të vizitojnë katedralen, ku do të lejohen të kalojnë pranë arkivolit të Mbretëreshës rreth orës 17:30 deri në orën 15:00 të së martës.

Pas kësaj, kurora do të kthehet në Kështjellën e Edinburgut, ku zakonisht ekspozohet.

E bërë nga ari, argjendi dhe gurët e çmuar, kurora është pjesa qendrore e Nderimeve të Skocisë,  të cilat janë bizhuteritë më të vjetra të kurorës në Britani dhe ndër më të vjetrat në Evropë.

FOTO GALERI
1/19

Top Channel