Vranësirat e shpeshta do dominojnë në pjesën më të madhe të ditës në pothuajse gjithë vendin, të cilat herë pas here do të pësojnë zhvillime duke gjeneruar në Shqipëri reshje të pakta shiu.

Sipas MeteoAlb, pritet që më të fokusuara reshjet të jenë në zonat veriore. Por pas orëve të pasdites pritet përmirësim i përkohshëm i kushteve të motit.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe ndjeshëm në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 31°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Veriperëndimor kryesisht duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë.

Vranësirat e shpeshta do të jenë mbizotëruese në Kosovë për gjatë gjithë 24_orëshit. Parashikohet që herë pas here në intervale të shkurtra kohore vranësirat të pësojnë zhvillime të përkohshme, duke krijuar mundësi për  reshje shiu  në të gjithë vendin.

Top Channel