Nga Gorbaçov tek Putin/ NYT analizë: Si e përndoqi presidentin rus prej vitesh epoka e “njeriut të paqes”

31/08/2022 23:53

Gazeta New York Times ka bërë një analizë për epokën e Gorbacov dhe atë të Vladimir Putin.

Media amerikane thotë se epoka e Mikhail Gorbaçovit ka përndjekur presidentin Vladimir Putin prej vitesh.

Në gjashtë vitet e tij në pushtet, Gorbaçovi, i cili vdiq dje, realizoi fundin e Luftës së Ftohtë dhe rënien e Bashkimit Sovjetik. Ndërsa Putini ka kaluar 22 vitet e tij në krye të Rusisë duke u përpjekur të zbulojë trashëgiminë e tij.

Për Putinin, fundi i Bashkimit Sovjetik ishte “katastrofa më e madhe gjeopolitike e shekullit”. Sipas tij, katastrofa erdhi për shkak të një lideri të dobët shumë të gatshëm për t’u përkulur ndaj kërkesave të Perëndimit.

Udhëheqësit perëndimorë i bënë haraç Gorbaçovit si një “njeri i paqes” pasi Rusia, nën Putinin, po zhvillonte luftën më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke synuar të rifitonte dominimin mbi një tokë që la orbitën e Moskës nën mbikëqyrjen e Gorbaçovit.

Në Rusi ku Gorbaçovi keqkomentohet nga disa, Putini ka penguar liritë personale dhe politike që Gorbaçovi kishte futur.

“Të gjitha reformat e Gorbaçovit janë tani zero, në hi, në tym,” tha një mik i Gorbaçovit, gazetari i radios Aleksei Venediktov, në një intervistë në korrik.

Stacioni i radios liberale i Venediktov, Echo of Moscow, u transmetua për herë të parë në vitin 1990, kur Gorbaçovi ishte ende në pushtet, dhe erdhi për të simbolizuar liritë e reja të Rusisë. Ajo u detyrua të mbyllej pasi filloi lufta në Ukrainë.

Gorbaçovi përdori një pjesë të fitimeve të tij nga fitimi i çmimit Nobel për Paqen në vitin 1990 për të themeluar gazetën e pavarur Novaya Gazeta. Ai pezulloi publikimin në mars.

“Ky ishte një njeri kundërshtar parimor i dhunës dhe gjakderdhjes,” tha Dmitri Muratov, redaktor i Novaya Gazeta dhe një koleg fitues i Nobelit për Paqe.

Trashëgimia e Gorbaçovit në Ukrainë është e ndërlikuar. Djali i një nëne ukrainase dhe një babai rus, Gorbaçovi mbështeti pikëpamjen e Putinit për Ukrainën si një “komb vëllazëror” që duhet të ishte në orbitën e Rusisë dhe ai kurrë nuk e mohoi publikisht liderin rus.

Ai ngatërroi shumë njerëz kur mbështeti aneksimin e Gadishullit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, duke e përshkruar masën si vullnetin e një rajoni të populluar shumë nga njerëz që identifikoheshin si rusë.

Gorbaçovi, i cili ishte i sëmurë në vitet e fundit të jetës së tij dhe ishte në spital kur vdiq, nuk bëri asnjë deklaratë publike për luftën, megjithëse fondacioni i tij më 26 shkurt bëri thirrje për një “ndërprerje të shpejtë të armiqësive”. Venediktov tha se ishte “i mërzitur” për këtë.

Putin lëshoi një deklaratë të shkurtër sot duke thënë se Gorbaçovi kishte një “ndikim të madh në rrjedhën e historisë botërore”, por Kremlini tha se formati i funeralit të Gorbaçovit – si për shembull nëse do të merrte nderime shtetërore – ende nuk ishte përcaktuar.

Top Channel