Po kryente punime, portugezi gjen në oborr eshtrat e një dinosauri 80 metra të gjatë! Mund të ketë jetuar 100 mln vite më parë

26/08/2022 14:03

Skeleti i një dinosauri 82 metra të gjatë është gjetur në oborrin e një shtëpie në Pombal të Portugalisë.

Skeleti duket se i përket një lloji dinosaur që quhet sauropod që është me katër këmbë që ha bimë, dhe karakterizohet nga qafa dhe bishti të gjatë.

Gërmimi filloi kur pronari i tokës vuri re për herë të parë fragmente eshtrash në pronën e tij në vitin 2017 gjatë punimeve të ndërtimit.

Studiuesit thonë se javët e fundit ata kanë zbuluar rruazat dhe brinjët e një sauropodi të mundshëm, që do të kishte qenë rreth 39ft (12m) i gjatë dhe rreth 82 m i gjatë.

Grupi Brachiosauridae përbëhet nga specie të mëdha që kanë jetuar nga periudha rreth 160 deri në 100 milionë vjet më parë.

“Nuk është e zakonshme të gjesh të gjitha brinjët e një kafshe si kjo, e lëre më në këtë pozicion, duke ruajtur pozicionin e tyre origjinal anatomik,” tha Elisabete Malafaia, një studiuese postdoktorale në Universitetin e Lisbonës.

Top Channel