Vlerësimi se sa katastrofik do të jetë ndryshimi i klimës për ekonominë globale është dëshmuar historikisht sfidues . Por këtë verë, është gjithnjë e më e dukshme se sa kosto po sjell ndryshimi i klimës.

Kushtet ekstreme të të nxehtit dhe thatësirës po godasin Shtetet e Bashkuara, Evropën dhe Kinën, duke goditur ekonominë, kryesisht bizneset, në një kohë kur rritja ekonomike tashmë po ngadalësohet ndjeshëm dhe po shton presionin në rritje mbi çmimet.

Në provincën Sichuan të Kinës, të gjitha fabrikat janë urdhëruar të mbyllen për gjashtë ditë për të ruajtur energjinë. Anijet që transportojnë qymyr dhe kimikate po përpiqen të bëjnë udhëtimet e tyre të zakonshme përgjatë lumit Rhine të Gjermanisë. Dhe njerëzve që jetojnë në Bregun Perëndimor të Amerikës u është kërkuar të përdorin më pak energji elektrike ndërsa temperaturat rriten.

Në vende si Gjermania, ekspertët paralajmërojnë se ka pak përmirësim  në horizont dhe kompanitë po përgatiten për më të keqen.

Moti ekstrem dhe një ngadalësim ekonomik

Në të gjithë botën, lumenjtë si Yangtze, Danubi dhe Kolorado – po thahen, duke penguar lëvizjen e mallrave, duke ngadalësuar sistemet e ujitjes dhe duke e bërë më të vështirë për termocentralet dhe fabrikat.

Në të njëjtën kohë, nxehtësia përvëluese po pengon rrjetet e transportit, tensionon furnizimin me energji elektrike dhe dëmton produktivitetin e punëtorëve.

Kina po përballet me valën e saj më të egër të të nxehtit në gjashtë dekada, me temperatura që kalojnë 40 gradë Celsius (104 gradë Fahrenheit) në dhjetëra qytete. Disa pjesë të Kalifornisë mund të shohin temperatura deri në 109 gradë Fahrenheit këtë javë. Në fillim të kësaj vere, temperaturat arritën 40 gradë Celsius në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë ndonjëherë .

Ekonomia globale është tashmë nën presion. Evropa është në rrezik të lartë të një recesioni pasi çmimet e energjisë rriten, të nxitura nga pushtimi rus i Ukrainës. Inflacioni i lartë dhe rritja agresive e normave të interesit nga Rezerva Federale rrezikojnë rritjen në Shtetet e Bashkuara. Kina po përballet me pasojat e bllokimeve të ashpra të koronavirusit dhe një krize të pasurive të paluajtshme.

“Aktualisht, ne jemi në pikën më të vështirë të stabilizimit ekonomik,” tha këtë javë kryeministri kinez Li Keqiang .

Qyteti fqinj i Chongqing, i cili ndodhet në bashkimin e lumenjve Yangtze dhe Jialing, ka urdhëruar gjithashtu fabrikat të pezullojnë funksionimin për një javë deri të mërkurën e ardhshme për të kursyer energjinë elektrike, raportoi media shtetërore The Paper.

Si pasojë, parashikimet për ekonominë e Kinës këtë vit tashmë janë duke u ulur

Po ashtu, në Perëndimin Amerikan, një thatësirë e jashtëzakonshme po kullon rezervuarët më të mëdhenj të vendit, duke e detyruar qeverinë federale të zbatojë ndërprerje të reja të detyrueshme të ujit. Po ashtu po i detyron fermerët të shkatërrojnë të korrat.

Gati tre të katërtat e fermerëve amerikanë thonë se thatësira e këtij viti po dëmton të korrat e tyre – me humbje të konsiderueshme të të korrave dhe të ardhurave, sipas një sondazhi nga Federata Amerikane e Byrosë së Fermave, një kompani sigurimesh dhe grup lobimi që përfaqëson interesat bujqësore./ Përshtatur nga CNN

Top Channel