Sulmi ndaj ushtarëve në Gramsh/ DailyMail artikull: Tre spiunë të dyshuar të Kremlinit kapen duke “thyer” një fabrikë armësh në Shqipëri

21/08/2022 17:02

Gazeta britanike Daily Mail I ka kushtuar një artikull sulmit të djeshëm në uzinën e Gramshit. Në artikullin e botuar thuhet se personat të cilët sulmuan ushtarët ishin “spiunë të Kremlinit”, të cilët po “thyenin” një fabrikë armësh në Shqipëri.

Artikulli i Daily Mail: 

“Tre spiunë të dyshuar të Kremlinit, të kapur duke thyer një fabrikë armësh në Shqipëri, akuzohen se kishin hedhur kimikate në fytyrat e ushtarëve që i ndaluan.

Dy burra me pasaporta ruse dhe një shtetas ukrainas, me shumë gjasa nga një prej republikave separatiste të Moskës, u përpoqën të hynin në fabrikën e armëve sonte, pretendoi në mënyrë shpërthyese ministria e mbrojtjes e vendit të NATO -s.

Ministria shtoi: “Oficerët që ruanin impiantin reaguan menjëherë, por gjatë përpjekjeve të tyre për të ndaluar tre shtetasit e huaj, dy nga ushtarët tanë u plagosën”.

Drejtori i fabrikës konfirmoi se ka pasur një ‘përplasje fizike’, ku ushtarët në mbrojtje janë spërkatur me materialin e panjohur. Kryeministri shqiptar Edi Rama tha se tre personat janë ‘të dyshuar për spiunazh’.

Oficerët arrestuan tre burrat, ndërsa ushtarët shqiptarë tashmë janë shtruar në spital me sëmundje të shkaktuara nga helmimi i dukshëm kimik.

Mësohet se ata janë në gjendje stabile. Ministria e Mbrojtjes tha se një nga të arrestuarit, i identifikuar vetëm si shtetasi rus MZ, 24 vjeç, hyri në territorin e uzinës dhe po përpiqej të bënte foto. Dy të tjerë, një grua ruse e identifikuar si ST, 33 dhe ukrainasi FA, 25 vjeç, u arrestuan gjithashtu aty pranë. Baza ushtarake e Gramshit në Shqipërinë e Mesme është një vend i pazakontë për t’u vizituar nga ‘turistët’ e huaj. Shqipëria është për më shumë se një dekadë anëtare e NATO-s. Ajo iu bashkua aleancës ushtarake perëndimore në vitin 2009. Në kohën e komunizmit, Gramshi u përdor për prodhimin e mitralozave rusë AK-47.

Sipas faqes së internetit të ministrisë, fabrika ofron sot shërbime prodhimi për industrinë e mbrojtjes, pa dhënë më shumë detaje. Përshkallëzimi i fundit i mundshëm në tensionet NATO-Rusi vjen pasi vajza e ‘Rasputin’ të Putinit dyshohet se u vra në një makinë bombë ‘të destinuar për babanë e saj’. Darya Dugin u ‘shkatërrua’ në një ‘vrasje me porosi’ pranë fshatit Bolshiye Vyazyomy, në periferi të Moskës të shtunën mbrëma. Goditja thuhet se ishte menduar për babain e saj Alexander Dugin, 60 vjeç, i cili kishte planifikuar të kthehej me të nga një festival përpara se të vendoste të merrte një makinë të veçantë. Denis Pushilin, kreu i Republikës Popullore separatiste të Donetskut në Ukrainën lindore, i quajti autorët e sulmit të dukshëm si ‘zuzar të poshtër’.”

Top Channel