Britania, SHBA, Franca dhe Gjermania theksojnë angazhimin për të mbështetur Ukrainën

21/08/2022 19:18

Kryeministri Boris Johnson ka biseduar ditën e sotme  me liderët e SHBA-së, Francës dhe Gjermanisë në një thirrje të përbashkët për sigurinë dhe diplomacinë ndërkombëtare. 

Një zëdhënës i Downing Street tha se Johnson, Presidenti Joe Biden, Presidenti Emmanuel Macron dhe kancelari Olaf Scholz “nënvizuan angazhimin e tyre të palëkundur për të mbështetur Ukrainën përballë pushtimit rus”.

Zëdhënësi shtoi: “Ata theksuan rëndësinë e garantimit të sigurisë dhe sigurisë së instalimeve bërthamore dhe mirëpritën diskutimet e fundit për mundësimin e një misioni të IAEA (Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike) në objektin e Zaporizhzhia”.

Centrali më i madh bërthamor në Evropë është kontrolluar nga Rusia që në ditët e para të pushtimit.

Ka pasur bombardime të shpeshta pranë termocentralit në Ukrainën juglindore, me të dyja palët që fajësojnë njëra-tjetrën mes frikës për një aksident bërthamor atje.

Zëdhënësi numër 10 tha gjithashtu se katër liderët diskutuan prioritete të tjera të përbashkëta, duke përfshirë Iranin dhe “përpjekjet e përbashkëta për të parandaluar përhapjen bërthamore dhe për të penguar aktivitetet destabilizuese rajonale të Iranit”.

Top Channel