Këshilltari i Zelenskyt zbulon strategjinë ushtarake të Ukrainës: Do të ketë më shumë sulme në dy ose tre muajt e ardhshëm

16/08/2022 22:54

Këshilltari i presidentit Ukrainas  Mykhailo Podolyak në një intervistë ekskluzive me gazetën britanike theguardian, zbuloi strategjinë ushtarake të Ukrainës gjatë luftës.

Ai tha se mund të ketë më shumë sulme në “dy ose tre muajt e ardhshëm” të ngjashëm me sulmet misterioze të sotme në një qendër hekurudhore dhe një bazë ajrore në Krime.

Ukraina nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmet, të cilat i shtynë turistët rusë të largohen nga Krimea në panik. Përpara stacionit hekurudhor në kryeqytetin e rajonit, Simferopol, sot janë krijuar radhë. Ministria e Mbrojtjes në Moskë njoftoi se po merret me rastet e sabotimit dhe po merr “masat e nevojshme” për të parandaluar episode të mëtejshme.

“Strategjia jonë është të shkatërrojmë logjistikën, linjat e furnizimit dhe depot e municioneve dhe objekte të tjera të infrastrukturës ushtarake. Kjo krijon kaos brenda forcave të tyre”, tha ai.

“Pra, Rusia mendon se kundërofensiva kërkon sasi të mëdha të fuqisë punëtore si një grusht i madh dhe se ajo shkon vetëm në një drejtim. Kundërsulmi i Ukrainës duket shumë ndryshe. Ne nuk përdorim taktika të viteve 60-70, të shekullit të kaluar”, tha ai.

Megjithatë, vërejtjet e tij mund të interpretohen gjithashtu si një pranim se Ukraina po përpiqet të mbledhë sasinë e njerëzve dhe armëve të nevojshme për një kundërofensivë në jug të vendit, e cila zakonisht kërkon një numër më të madh trupash.

Në vend të kësaj, Ukraina u përpoq të ndante Khersonin, të vetmin qytet të pushtuar në bregun perëndimor të lumit Dnieper, duke shkatërruar urat rrugore dhe hekurudhore me artilerinë perëndimore të dorëzuar së fundmi.

Podolyak, i cili kishte qenë një negociator i bisedimeve të paqes në fazat e hershme të konfliktit, tha se nuk kishte asnjë perspektivë që Rusia të negocionte seriozisht derisa të kishte pësuar një disfatë në fushën e betejës. Ai tha se disa vende evropiane të paidentifikuara ishin “nën iluzionin” se Kremlini mund të kërkojë bisedime me mirëbesim.

Top Channel