Thahet rezervuari i ujit në Uells, del fshati i braktisur para më shumë se 100 vjetësh

14/08/2022 21:32

Një liqen në Uellsin qendror është tharë aq shumë sa një fshat i fshehtë nënujor është zbuluar nga thellësitë e tij.

Liqeni Vyrnwy në Powys, në buzë të Parkut Kombëtar Snowdonia, është zakonisht 90 për qind i mbushur në këtë kohë të vitit, por është pothuajse bosh për shkak të valës së të nxehtit të fundit.

Si rezultat, ndërtesat e vjetra nga fshati Llanwddyn janë ekspozuar për herë të parë që nga thatësira e vitit 1976.

Fotot mahnitëse nga Shropshire Star tregojnë detajet e plota të fshatit të fshehur, nga një urë e vjetër deri te muret prej guri dhe shtëpitë e braktisura.

Fshatarët u detyruan të largoheshin nga Llanwddyn në fund të viteve 1880, në mënyrë që rezervuari të mund të ndërtohej për të furnizuar Liverpoolin me ujë.

Liqeni Vyrnwy dhe diga e tij e markës tregtare u ndërtuan dhe shtëpitë dhe kisha e vjetër e fshatit u shkatërruan dhe u fundosën nën ujë. Por fshati nuk pranon të harrohet dhe rishfaqet në kohë thatësire dhe moti të nxehtë të përsëritur.

Vitet e fundit janë parë që nivelet e tij të ujit të bien ndërsa temperatura rritet.

Liqeni është zakonisht 87 për qind i mbushur në këtë kohë të vitit. Vitin e kaluar ai pa këtë rënie në 77 për qind dhe ka rënë në pak më shumë se 60 për qind të plotë këtë javë.

Më 18 korrik Uellsi regjistroi ditën e tij më të nxehtë ndonjëherë. Zyra Met konfirmoi se Gogerddan pranë Aberystwyth kishte arritur 35.3 Celsius, duke tejkaluar nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 35.2 Celsius në urën Hawarden në Flintshire më 2 gusht 1990.

Top Channel