Pelosi: Nuk mund ta lejojmë Kinën ta kthejë në normalitet presionin mbi Tajvanin

10/08/2022 23:02

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi tha sot se Shtetet e Bashkuara nuk mund të lejojnë Kinën të normalizojë nivelin e presionit ndaj Tajvanit, të cilin e konfirmoi me disa ditë stërvitje ushtarake pas vizitës së saj në ishullin e pretenduar nga Pekini.

“Ajo që ne kemi parë me Kinën është se ata po përpiqen të krijojnë një lloj normaliteti të ri dhe ne nuk mund ta lejojmë këtë të ndodhë”, tha Pelosi, raporton reuters.

Kina njoftoi sot se ka “përfunduar detyra të ndryshme” rreth Tajvanit, por do të vazhdojë patrullimet e rregullta.

Kjo mund të nënkuptojë se disa ditë lojërash luftarake kanë marrë fund, pasi Pekini vazhdon të ushtrojë presion mbi ishullin vetëqeverisës.

I zemëruar nga vizita e javës së kaluar së Pelosit, një kritike e zëshme e Kinës, Pekini ka zgjatur stërvitjet më të mëdha ndonjëherë rreth Tajvanit që fillimisht ishin planifikuar të zgjasin katër ditë.

Top Channel